-'58 „tenaren in wier handen zoo groote belangen zijn gelegd. Ten onzent „wilde Prof. Naber de boekhouding opgedragen zien aan de plaatselijke „besturen onder toezicht van het „centraal gezag". Drieërlei bezwaren „bestaan daartegen: de plaatselijke besturen zullen niet genoeg letten op „de belangen van den fiscus, hunne juridische kennis is veelal onvoldoende, „en hunne werkzaamheid in den modernen Staat al uitgebreid genoeg." „Al deze overwegingen leiden tot de wenschelijkheid van toekenning „der opperboekhouding aan de Rechterlijke Macht." (den Administratieven Rechter). In een korte bespreking van de taak, die bij de verzekering der rechten is toegewezen aan bewijsstukken in handen van den rechthebbende, wordt aandacht geschonken aan een certificaten- stelsel met boekhouding (Torrenstelsel) en aan een certificatenstelsel zonder boekhouding (Mobilisatiesysteem). Het derde hoofdstuk dat nagenoeg de tweede helft van het boekwerk inneemt is gewijd aan meer theoretische be schouwingen omtrent de stelsels van overschrijving en hier tracht de schrijver, mede aan de hand der historie en met uitspraken van rechtsgeleerden en autoriteiten, aan te toonen, dat behalve het positieve en het negatieve stelsel, ook nog te onderscheiden vallen het q^lasl-positieve en het quasi-negatieve stelsel (pag. 75). Later (pag. 115) wordt door combinatie dit aantal stelsels zelfs uitgebreid tot zeven, doch hiervan worden om verschillende redenen dadelijk drie uitgeschakeld, zoodat dan hoewel onder andere benamingen weer een viertal overblijft, belichaamd in de wet gevingen van Nederland, Duitschland, Australië en Frankrijk. Of dit «getheoretiseer over» (quasi) «positief« en (quasi) «negatief» bevorderlijk moet geacht worden aan voorkoming of opheffing van misverstand, wagen we te betwijfelen. Langs den weg door schrijver ingeslagen, zou men 't aantal stelsels naar welgevallen kunnen uitbreiden. We zouden willen gelooven, dat hier tot stelsel wordt verheven, wat wij liever beginsel zouden noemen en dat het juister is, te blijven onderscheiden in twee stelsels. In deze beschouwingen wordt een overzicht gegeven van een drietal wetgevingen n.l. de Nederlandsche, de Duitsche en de Australische. Het Nederlandsche systeem wordt besproken als

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 264