dat „men bij aankoop van een huis (kan) ontdekken, dat op een strook „ter breedte van een meter een hypotheek staat" (pag. 124). Is onze onderstelling juist, dan onderschrijven we gaarne de conclusie, dat het niet aangaat door wettelijk, op straffe van nietig heid, vermelding der kadastrale nummers in de akte te bevelen, «den grondeigenaren onverhoeds een rechtsgeldig kadaster voor- «tezetten» (pag. 129). Hebben we nog vermeld dat de schrijver het Duitsche systeem, door hem genoemd een negatief stelsel niet quasi-positieve sanctie, meent te moeten aanwijzen als de beste combinatie hoewel zonder bepaald enthoutiasme uitsluitend voor dit systeem dan willen we hiermede onze mededeelingen besluiten en het boekwerk aan belangstellenden in de behandelde onderwerpen ter kennis making aanbevelen. We doen zulks gaarne, in de stellige over tuiging, dat een bestudeering van het proefschrift loonend is. Het werk is de vrucht van ernstige studie, die uitgebreid onder zoek eischte in allerlei uitheemsche wetgevingen en het is te hooger te waardeeren omdat de schrijver, onbekend met de praktijk, met de administratie en met de boekhouding, moeilijk heden van zeer specialen aard had te overwinnen. De Heer Cohen heeft zich diep in de juridieke beginselen van zijn onderwerp ingedacht en zich met zijn dissertatie een blijvende plaats veroverd onder de schrijvers over het hypotheekstelsel. D. V. UIT DEN VREEMDE. Logarithmentafel F. G. Gauss. Eerstdaags verschijnt de 100e druk van de logarithmentafel, in 5 decimalen van F. G. Gauss, welk werk in 1870 het licht zag. In Heft 2 Band XXX VIII van het Zeitschriftfür Vermessungs- wesen, wijdt Prof. E. Hammer te Stuttgart aan deze uit haren aard merkwaardige gebeurtenis, eenige zeer waardeerende regelen. Schrijver wijst er op, hoe vooral deze tafels hebben bijgedragen tot beperking, zoowel in de praktijk als op de scholen, van het ondoelmatig gebruik van logarithmen in 7 en in 6 decimalen. Luchtscheepvaart en bodemkaarten. Onder den titel: Die Bedëutung der Luftschijfahrt mit lenk~ baren Fahrzeugen für Stcidtebau, Kartographie und Erdkunde, 2ÖO

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 266