EEN NIEUW MODEL TREKPEN. Richter's teekenpen en die van Riefler 2), de laatste door eene vorige redactie al te vrijgevig voorzien van den epitheton ornans «trekpen der volkomenheid» zullen het moeten afleggen voor eene uitvinding, the Samuel Drawing Pen, onlangs op de markt gebracht door de Union Drawing Office and Print Co. te Glascow, en waaraan de vele Engelsche technische tijdschriften terecht gunstige beoordeelingen wijden. Bijgevoegde illustratie wijst de constructie aan. De bladen zijn gelijk aan die van eene gewone trekpenéén ervan is echter aan de punt voorzien van eene stalen scheede A van kanaalvormige doorsnede, die het draaibare bovenblad binnen hare zijden omsluit. Deze scheede, die met het oog op schoonmaken beweegbaar is, ontvangt de inkt en houdt deze vrij van uitdampen, daar zij nauwelijks voor eene oppervlakte van vier m.m2. aan de lucht is blootgesteld. Bij het thans ge bruikelijke model bedraagt deze oppervlakte on geveer het zesvoud. Voorts is de pen voorzien van eene inrichting, die het mogelijk maakt, haar te openen zondtr de stelschroef C te storen: de stevige veer onder het beweegbare blad wordt door den gekartelden knop B, bij draaiing van een kwart slag links of rechts, gegrepen of losgelaten. De voordeelen, die de afsluiting der inktlading oplevert, liggen voor de hand. Bij het snel uit drogen en dik worden der inkt, de afzetting van inktkorst aan de binnenzijde der bladen worden de lijnen spoedig minder kantig, blijven er eindelijk open gedeelten, tot de pen, na ongelijkmatigen druk tegen de lineaal en na ongeduldig heen en weer wrijven weigert, en schoonmaken, vullen en veelal ook stellen onvermijdelijk maakt. Tijdverlies, minder ge- 32 J;iarg- I9°3 blz. 28. -) Jaaig. 1903 b)z. 92.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 32