4° veel ellende, waarin ambtenaren, buiten hunne schuld, door ziekte van hen of van de leden van hun gezin, verkeeren, worden gelenigd. Wel mag het verwonderlijk heeten dat er voor de ambtenaren der belastingen dergelijke vereenigingen nog niet bestaan. Voor uitkeering bij overlijden bestaat er meer dan een, voor onder steuning bij ziekte naar ik meen geen enkele. Waar echter «eendracht macht maakt» was het misschien wen- schelijk te overwegen of het niet beter zou zijn indien één fonds werd gesticht voor alle rijks-ambtenaren. Het lezen van bovenbedoeld bericht deed bij mij echter weer bovenkomen een reeds lang door mij overwogen plan om te pogen eene vereeniging in het leven te roepen tot het oprichten van een herstellingsoord voor rijksambtenaren, op de wijze zooals dat tc Lunteren voor de onderwijzers. Daar kunnen worden opgenomen de leden onderwijzers en, zoo er ruimte is, ook de leden van hun gezin, van wie de geneesheer verklaart dat opname met het oog op hun gezondheids toestand zeer gewenscht is. Krankzinnigen en patiënten, lijdende aan besmettelijke ziekten (waaronder tuberculose wordt gerekend), alsmede zij, die bedlegerig zijn, kunnen niet opgenomen worden, Herstellenden van eene besmettelijke ziekte worden slechts toege laten, indien uit eene geneeskundige verklaring gebleken is, dat zij benevens alles, wat zij medebrengen behoorlijk zijn gedesinfecteerd. En dat er behoefte aan een dergelijk herstellingsoord bestond, bewijst m. i. het verslag over het exploitatiejaar 1906, waarin te lezen staat dat in dat jaar het aantal patiënten steeg tot ruim 30 per dag, terwijl het aantal patiënten, dat in 1906 wegens plaats gebrek niet of later dan verlangd werd opgenomen, nog veel grooter was dan in 1905. Eene nieuwe aanbouw deed echter hopen dat er voorloopig geen gebrek aan ruimte meer zou zijn. De Commissie van Beheer kon met groote voldoening in haar verslag over 1906 neerschrijven: «Zonder eenige overdrijving kan geconstateerd worden, dat het «Herstellingsoord in eene diep ge voelde behoefte voorziet.» Rijks-ambtenaren van alle takken van dienst! Aan U de vraag: «Bestaat de behoefte aan zulk een sanatorium ook niet bij U?» Wie uwer kent niet in zijne omgeving patiënten, wier genezing

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 40