58 de zoogenaamde «besmetting» met inschrijving, die van de een zijdige bijhouding van het register 6g" het gevolg is. Stel een perceel is ontstaan uit twee andere perceelen of per ceelsgedeelten, waarvan het eene bezwaard het andere onbezwaard is. In het bijgevoegde voorbeeld (zie blz. 60) is nommer 103 op hulpkaart 1 ontstaan uit nommer 25, bezwaard met twee hypotheken en nommer 26, onbezwaard. Wordt dit perceel weder gesplitst dan kan een nieuw perceel afkomstig zijn hetzij van het bezwaarde, hetzij van het onbezwaarde deel, hetzij van beide deelen van het moederperceel. (Zie hulpkaarten 2 en 3) In het register 69s is hiervan niets te zien. Wordt bijv. voor nommer 181 (hulpk. 3) de lijst der moederperceelen opgemaakt, dan wijst dat register aan: nommers 155, 103, 26, 25, die naar 3 openstaande inschrijvingen verwijzen (verg. blz. 61), hoewel deze er niet op rusten. Nieuwe nommers schijnen dus met hypotheek belast, terwijl zij onbezwaard zijn. De oppervlakte der gezamenlijke moederperceelen kan een 10- of zelfs een ioovoud zijn van dat van het perceel, waaromtrent een onderzoek wordt ingesteld; naast dit perceel kunnen 10- of iootallen perceelen uit dezelfde reeks van moederperceelen zijn ontstaan. Het is als bij een geslachtsbooméén perceel kan een groot aantal voorouders hebben, die voorouders weder een nog veel grooter getal nakomelingen. De «besmetting met hypotheek», uitgaande van één klein moederperceel kan zich ten slotte uit strekken over eene oppervlakte die honderden malen grooter is. Nu zal men gemakkelijk inzien dat die besmetting alleen kan ontstaan door vereeniging van bezwaarde en niet bezwaarde (of verschillend bezwaarde) perceelen of perceelsgedeelten. De conclusie ligt dan ook vlak voor de hand dat men het euvel kan keeren door die vereeniging te verbieden. In beperkte mate geschiedt zulks reeds. Vereeniging van geheele perceelen om geen andere redenen dan dat de scheiding op het terrein is ver dwenen, moet thans worden nagelaten. Doch vereeniging van geheele perceelen omvat geen 10 procent van alle vereenig'ingen. Vereeniging van perceelsgedeelten, m. a. w. splitsing gepaard met vereeniging (de oude indeeling van het terrein wordt door eene nieuwe vervangen) heeft op dezelfde wijze besmetting ten gevolge als vereeniging van geheele perceelen. In het bijgevoegde voorbeeld stelle men zich slechts voor dat de toestand op hulp-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 58