5 In ons land ontmoet men, vooral in den laatsten tijd, her haaldelijk ramingen uitsluitend op grond der kosten per hectare ergens in het buitenland. Op die wijze is het zeer gemakkelijk tot hooge ramingen te komen door ter vergelijking te nemen streken, die veel sterker geparcelleerd zijn dan ons land. Neemt men bijv. in Rijnpruisen de gemeente Oberhausen, met 23.7 Mark per hectare als kosten van vernieuwing, dan komt men voor Nederland tot een bedrag van f 45,5 millioen, neemt men echter de gemeente Röttgen met 2,8 Mark, dan komt men slechts op 5,4 millioen voor Nederland. In sommige, vooral in de grootste of in de zich sterk ont wikkelende en uitbreidende Duitsche steden heeft men van ge meentewege uitgebreide metingen laten uitvoeren ten behoeve van den openbaren dienst der verschillende gemeentelijke werken. De voor dien dienst bestemde straten en terreinen worden dan op groote schaal, bijv. 1 a 100 gekaarteerd en daarop aangewezen, behalve de gelijkvloersche trottoirs, boomen, tramlijnen, telefoon- en lantaarnpalen, brandkranen enz.: de ondergrondsche werken voor rioleering, gas- en waterleiding, electriciteit en telefoon, hunne aansluitingen met' de particuliere huizen, enz. In den regel werd daarbij overeengekomen met het Rijk, om de meting tevens te doen strekken ter vernieuwing van het kadaster, waartoe dan Rijkssubsidie werd gegeven. De kosten voor het geheele werk werden dan natuurlijk veel hooger dan voor kadastrale kaarten alléén noodig zouden geweest zijn. Slaat men de totale kosten om per hectare dan krijgt men een bedrag dat somtijds enkele honderden Marken beloopt. Het blijkt dat die bedragen niet-passielooze zoekers naar een boeman tegen vernieuwing van ons kadaster doen watertanden! Als maatstaf gebezigd voor ons land ook voor het geheele platteland komt men gemakkelijk tot een bedrag van honderden millioenen In tegenstelling met zulke enormiteiten bereikt men reeds een prachtig resultaat als men voor raming een gemiddelde neemt uit de kosten verkregen door vergelijking met het bundertal en die door vergelijking met het perceelental. Bij een sterk geparcelleerd terrein toch zijn de kosten omgeslagen per hectare hoöger, die omgeslagen per perceel lager dan het gemiddelde. Omgekeerd is het geval bij een weinig geparcelleerd terrein. Daarmee is

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 5