gedeponeerd aan de bewaring. Wordt die brief door een nommer, worden de daarop voorkomende nieuwe perceelen door letters aangeduid, dan kan daarnaar worden verwezen in de akten en in de boekhouding. Ter vereenvoudiging van het overzicht is het deel van nommer 103, dat op meetbrief N°. 17 door letter A is aangeduid, op hulp- kaart 1 door eene stippellijn aangegeven. De aanteekening 52/i4 (103 A 17) in het register 6ga achter sommige perceelen, bijv. achter nommer 182, beteek ent nu: de inschrijving deel 52 nommer 14 rust op dat deel van perceel nommer 182 dat, afkomstig van het perceel nommer 103, door letter A is aangeduid op meetbrief N°. 17. De vervallen nommers en daarachter voorkomende aanteekeningen zijn in het register Ó9a niet doorgehaald, doch onderstreept. Of doorhaling, bijv. met rooden inkt, de voorkeur verdient, is eene quaestie van practijk, die hier onbesproken kan blijven. Hoe nu te geraken tot eene bijhouding van het register Ó9a als bovenbedoeld? Mij wil het voorkomen, dat men langs lijnen van geleidelijkheid er van zelf toe komt, voor die bijhouding gebruik te maken van den metingstaat 'VN°. 75) en de noodige gegevens te doen ver strekken door den landmeter. «Langs lijnen van geleidelijkheid». In medewerking van den landmeter ligt niets nieuws. Reeds thans beslist hij, buiten alle controle van den hypotheekbewaarder om, of de registers een perceelsgedeelte als bezwaard of als on bezwaard zullen aanwijzen, n.l. door de verwijzing tusschen oude en nieuwe nommers in den metingstaat. Moest de hypotheek bewaarder zelf, op grond der hulpkaarten, beslissen welke gedeelten van vervallen nommers in de nieuwe zijn overgegaan, hij zou dikwijls eene andere verwijzing doen dan de landmeter en het dan bij het verkeerde eind hebben, bijv. bij oeverconstateering, grens regeling, redres v./d. kaart enz. Wilde men het denkbeeld doorvoeren om besmetting met hypotheek te voorkomen door een verbod van vereeniging van perceelen of perceelsgedeelten, indien zij verschillend bezwaard zijn, dan zou de landmeter naast zijne indirecte-meer directe bemoeiing verkrijgen met het register 6ga. Na de bestaande kadastrale om schrijving van de door hem te vernommeren perceelen den 65

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 65