zoogenaamden «ouden stand» te hebben doen opmaken, zal hij moeten onderzoeken of die perceelen verschillend bezwaard zijn. In tegenstelling met tegenwoordig zal dat in de toekomst een zeer eenvoudig werk worden, als het register 6ga na de vernieuwing der inschrijvingen zoodanig wordt bijgehonden, dat naast elk nog bestaand nommer alle niet doorgehaalde inschrijvingen zijn ver meld. Dit werk geeft dan tenauwernood eenig tijdverlies, daar de grootte der perceelen van den «ouden stand» toch behoort gecontroleerd te worden, wat door middel van het register 6ga kan geschieden. Aangezien de perceelen, voorkomende in den ouden stand, in het register 6g" verspreid zijn over verschillende bladzijden, zal de landmeter, om de gelijke of verschillende be- zwaardheid dier perceelen te bepalen, eenvoudigheidshalve in den ouden stand de verwijzingen naar de inschrijvingen overnemen. Een verbod van vereeniging van verschillend bezwaarde per ceelen of perceelsgedeelten zou moeilijk consequent kunnen door gevoerd worden. Men zou al dadelijk eene uitzondering behooren te maken bij vernommeringen tengevolge van metingen, verricht met het hoofd- of nevendoel om de gegevens te verstrekken voor het ontslag uit het hypothecair verband der bij een nieuw perceel betrokken gedeelten van oude perceelen. Deed men dit niet, men zou aan al die perceelsgedeelten die op de kaart soms micros copisch klein zijn nieuwe nommers moeten geven, die reeds na eenige dagen of weken hun raison d'être zouden verliezen. In bouwterreinen komt het meermalen voor dat een huis over de grens van ongelijk bezwaarde perceelen heen wordt gebouwd. Men kan aan zulk een huis meer dan één nummer geven. Dit ontmoet echter bezwaar bij den fiscalen ambtenaar, al is dit niet onoverkomelijk. In 't algemeen geven, zooals reeds opgemerkt, grenslijnen op de kaart, die op het terrein niet aanwezig zijn, aanleiding tot vergissingen, vooral door personen, die weinig kennis van kaarten hebben. Verkeerde aanduiding van kadastrale perceelen in de akten, dus verwarring in de boekhouding,-is hiervan het gevolg. Men behoort er alzoo naar te streven het aantal van die lijnen tot een minimum te beperken. Kan vorming van nieuwe nommers uit verschillend bezwaarde perceelsgedeelten niet geheel worden vermeden, dan ontstaat er opnieuw besmetting, tenzij bij etk later gevormd perceel wordt 66

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 66