67 aangegeven of en in hoever het inderdaad afkomstig is van de perceelen in het borderel vermeld. In verband met verwikkelingen tengevolge van grensregelingen of zoogenaamde redresmetingen of van het verdwijnen van tusschentijdsche indeelingen, behoort dit werk aan den landmeter te worden opgedragen. Zal dergelijke opdracht gemakkelijk, zonder omhaal en tijdverlies worden uitge voerd, dan behoort de landmeter bij elk perceel in het register 691 te kunnen zien: i°. of zich een geval van verschillende bezwaardheid voordoet; 20. welke de oude in het borderel genoemde perceelen zijn. Dit wordt op de reeds aangegeven eenvoudige wijze bereikt, door in die gevallen achter de aanteekening der inschrijving in het register 6ga het nommer of de nommers van het borderel te vermelden, zoodat de landmeter onmiddellijk de hulpkaarten kan vinden, waarop de bezwaarde perceelen zijn gevormd. Ten einde den hypotheekbewaarder in staat te stellen die ver melding in het register 69* te doen, wordt den landmeter opgedragen ze op te nemen in den metingstaat. (N°. 75) Eene wijziging of vermeerdering van het reeds groot aantal kolommen in dien staat is daartoe niet noodzakelijk. Voor de bedoelde vermelding kunnen in den regel de kolommen 29 en 30 dienen (zieblz. 62) die thans hoogst zelden worden ingevuld. Bij uitzondering, of als het aantal inschrijvingen zoo groot is dat de ruimte in die kolommen niet voldoende is, kunnen ook de volgende kolommen voor dit doel worden gebruikt. Zoo noodig wordt het lijstje der oude nommers, kol. 27, een regel lager begonnen, om den regel voor de gegevens betrekkelijk de balastbare opbrengst open te laten. Is de ver wijzing tusschen oude en nieuwe nommers van samengestelden aard, dan kan aanteekening der inschrijvingen bovendien geschieden bij den ouden stand links naast het lijstje der nieuwe nommers. Het zal dan aanbeveling verdienen die aanteekeningen in rooden inkt te stellen. Langs lijnen van geleidelijkheid komen we van zelf nog een stap verder. Bij de opmaking der metingstukken heeft de landmeter den ouden stand met de aanteekeningen der inschrijvingen, de hulpkaarten en den metingstaat opengeslagen vóór zich; de dubbele boeking der verwijzing tusschen de perceelsgedeelten oud en nieuw heeft hij verricht, de oude- en de nieuwe toestand staan hem op dat

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 67