68 oogenblik zoo klaar mogelijk voor den geest. De aanteekeningen der inschrijvingen bij nieuwe perceelen met velschillend bezwaarde perceelsgedeelten heeft hij overgenomen. De overbrenging dier aanteekeningen bij de overige nieuwe nommers kan -hij aan het personeel der hypotheekbewaring overlaten. Doch hij kan het zelf nu doen in minder dan de helft van den tijd, dien de bewaarder of diens klerk zou behoeven. En daarmee kan weer een ander groot voordeel worden verkregen n.l.: de samenwerking van verschillende ambtenaren voor eene eenvoudige controle op de overbrenging der aanteekeningen bij de nieuwe nommers in het register 69". Bij de boekingen in dat register ter toepassing van de ver anderingen blijkende uit den metingstaat behoeft men zich, bij de doorhaling der vervallen nommers, slechts te overtuigen dat de daarnaast aangeteekende inschrijvingen alle in den metingstaat zijn overgenomen. Bij de overneming dier aanteekeningen achter de nieuwe nommers kunnen echter fouten worden gemaakt. Bovendien moet er controle zijn op andere aanteekeningen in het register 69". Ter opsporing van fouten zouden controle-kaarten kunnen dienen per inschrijving ingericht. (Zie model op blz. 63.) Ik stel mij voor dat deze kaarten bewaard worden in volgorde der deelen en nommers en staande in bakken met verplaatsbaar etiquet, aanwijzende de nommers der deelen van het inschrijvingsregister. De kaarten die betrekking hebben op doorgehaalde inschrijvingen worden, na aanteekening van het roiement, achter het etiquet geplaatst. Op deze kaarten worden de kadastrale nommers van het borderel vermeld. Betreffen deze meer dan één gemeente, of een groot aantal nommers, dan worden dubbele of meervoudige kaarten van hetzelfde formaat gebezigd. De vernommeringen worden uit de staten N°. 75 bijgehouden. x) Daarna wordt de kaart met het bijgewerkte register 69" vergeleken, waarbij de fouten in de overneming der aanteekeningen bij de nieuwe nommers aan het licht komen. Er kunnen echter nog andere fouten in het register 6ga ge maakt worden n.l.: Ten behoeve van den druk zijn in het model de vervallen nommeis niet door gehaald doch onderstreept. De nommers die slechts voor een deel zijn belast, zijn tusschen haakjes geplaatst.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 68