i°. de aanteekening van de inschrijving kan verzuimd zijn; 2°. in de aanteekening van deel en nommer kan eene fout zijn geslopen; 3°. die aanteekening kan bij een verkeerd perceelnommer zijn gesteld 4°. de aanteekening der doorhaling kan verzuimd zijn; 5°. die aanteekening kan bij een verkeerd deel en nommer zijn gesteld of 6°. achter een verkeerd perceelnommer (bij gedeeltelijk ontslag)- Ter opsporing van deze fouten wordt door vergelijking met de controle-kaarten nagegaan of alle aanteekeningen juist zijn: i°. bij de doorhaling van een vervallen perceelnommer. Van de doorgehaalde inschrijvingen behoeft alleen te blijken dat de controle-kaarten achter het etiquet staan; 2°. bij elke inzage ten bqhoeve van particulieren. Daarbij is raadpleging der kaarten van nog bestaande inschrijvingen boven dien noodig omdat de nieuwe nommers op het inschrijvingsregister of op het borderel niet voorkomen. Het kaartenstelsel in de boekhouding heeft, zooals bekend is, vele voordeelen. Het opzoeken gaat vlugger dan in een register. Men kan elke kaart uit de bak nemen, wat de bijwerkingervan en de vergelijking met de registers en staten vergemakkelijkt. Het nadeel is dat eene kaart verloren kan gaan of op eene verkeerde plaats verdwalen. Dit nadeel legt weinig gewicht in de schaal, daar eene zoek geraakte kaart elk oogenblik door eene andere kan worden vervangen. Voor de ontworpen regeling is de medewerking van den land meter noodig geacht. Het hem op te dragen werk is echter in overeenstemming met den aard zijner gewone werkzaamheden en vormt daarnaast slechts eene geringe vermeedering. De landmeter is de technische ambtenaar, als zoodanig is het zijn werk, bij nieuwe indeeling van het terrein te zorgen voor eene juiste verwijzing van den ouden toestand naar den nieuwen en omgekeerd. Dat hij zulks niet alleen doet ten behoeve van de boekhouding op den eigendom, doch ook ten behoeve van die op de hypotheken en andere zakelijke lasten, kan slechts rationeel 6g Hoe die aanteekening moet geschieden is een vraag van practijk, die hier onbe- sproken kan blijven.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 69