men 5 kansen voor zwart tegen 3 voor wit hebben, waaruit volgt, dat het trekken van een zwarten bal waarschijnlijker is. Het aantal malen, waarop zich een verschijnsel in de reeks zal vertoonen, noemt men het aantal gunstige gevallen; het aantal malen, waarop het zich niet zal voordoen, noemt men het aantal ongunstige gevallen, en het geheele aantal van de reeks, waarin het kan ontstaan, noemt men het aantal mogelijke gevallen; dit is dus de som van de gunstige en ongunstige gevallen. In het bovenstaande voorbeeld zijn er alzoo voor het trekken van een witten bal 3 gunstige op de 8 mogelijke gevallen, zoodat de waarschijnlijkheid, om een witten bal te trekken gelijk is aan s/s en voor een zwarten 5/s. Onder de wiskundige waarschijnlijkheid TV of kans eener ge beurtenis verstaat me?i de verhouding van het aantal gunstige gevallen G tot het aantal van alle mogelijke, even waarschijnlijke gevallen M, waaruit volgt: W M. Bij de beschouwing van alle mogelijke gevallen moet men uitgaan van de veronderstelling, dat alle gevallen onderling even waarschijnlijk zijn, want neemt men bijv: bij het werpen van twee muntstukken niet alle even waarschijnlijke gevallen in acht, dan zou men tot eene verkeerde gevolgtrekking komen. Vraagt men daarbij naar de TV om minstens éénmaal kruis te gooien, dan kan men 3 gevallen onderscheiden: men kan n.l. dubbel kruis, dubbel munt of munt-kruis gooien. Leidde men nu hieruit de TV voor kruis af, dan zou men 2h krijgen. Dit is echter onjuist, want de volledige reeks van gevallen, die zich kunnen voordoen, levert er niet drie, maar vier op, n.l.: dubbel kruis, dubbel munt, munt-kruis en kruis-munt. Van deze 4 «even» waarschijnlijke gevallen, zijn er 3 gunstig voor kruis, zoodat TV 3/4 Men zal dus. in dergelijke gevallen de M tot «even» waar schijnlijke gevallen herleiden door werkelijk «alle» gevallen te nemen. Vraagt men naar de kans, om met een dobbelsteen 3 te werpen, dan zal IV Vö, omdat er maar één 3 voorkomt in de reeks van 6 verschillende nummers, die men gooien kan, doch dan moet er geen enkele aanleiding zijn, waardoor die steen eene 73

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 73