Plaisance er eene is tot niet sterk uiteenloopende resultaten leidde. De raming bedroeg (de kosten voor herziening van de be lastbare opbrengst der eigendommen en die voor opmaking van een grondboek niet mee gerekend) 500 millioen francs. Daaruit leidde ik op analoge wijze als hierboven (verhoudingen van het aantal hectaren, het aantal perceelen en het aantal eigenaars) een raming der kosten af voor Nederland n.l.: een bedrag van 12 millioen gulden. We hebben dus als kosten voor vernieuwing van het kadaster in Nederland afgeleid uit de gegevens voor: Elzas Lotharingen23 millioen. Baden, ruim- 19 Rijnpruisen- 18 Frankrijk- 12 De eerste drie uitkomsten wijken niet buitengewoon veel van elkander af, daarentegen is de afleiding naar Elzas-Lotharingen bijna het dubbele van die naar Frankrijk. Vanwaar dit groot verschil? De vermoedelijke oorzaken kunnen wel aangewezen doch be zwaarlijk onder cijfers gebracht worden. i°. Vooreerst zijn al de opgaven niet even volledig of betreffen zij werkzaamheden van verschillenden omvang, zoodat zij niet zonder voorbehoud met elkander vergeleken mogen worden. De aange nomen verhouding (de helft naar het oppervlak, de helft naar het perceelental) heeft natuurlijk ook iets willekeurigs. 2°. Verder moet in aanmerking worden genomen dat er een groot verschil in tijd en kosten kan zijn voor opmeting van twee even groote en even sterk geparcelleerde terreinen, doch die van elkander afwijken door plantengroei (bosch), hoogte-verschillen (bergland) kromlijnigheid van perceelgrenzen enz. 3°. Ook kan er verschil zijn in meerdere of mindere uitvoerig heid der meting, betrekkelijk: opmeting van onderdeelen van perceelen en opstallen, bepaling in meters of centimeters van vage cultuurgrenzen, opmeting" van bruggetjes, dammetjes enz., een verschil dat zich ook doet gevoelen in het werk dat er uit voortvloeit. 4°. De organisatie van den dienst kan ook van grooten invloed zijn. Veel werk is van eenvoudigen aard en kan door minder bezoldigde hulpkrachten worden uitgevoerd. 50. Vereenvoudiging en groote kostenbesparing kan in vele 8

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 8