bi. 2). Daartoe had ik alzoo te vermenigvuldigen de kosten per hectare volgens buitenlandsche gegevens met het aantal hectaren, dat Nederland bevat, vervolgens, op dezelfde wijze, de kosten, gerekend per perceel, met het aantal perceelen hier te lande en uit die twee uitkomsten het gemiddelde te nemen. Daarbij bleek o. a. dat de gemiddelde grootte van het perceel in de gemeenten van Elzas-Lotharingen, waarin de vernieuwing van het kadaster in 1905 is gereed gekomen, slechts 0,22 hectare bedraagt (blijk baar waren er vele gebouwde eigendommen onder). De gemid delde grootte van het perceel in Nederland is 0,7 1 hectare. Volgens de brochure wettigt dit nu de «onderstelling, dat voor «de helft van ons land 0,71 hectare evenveel van opmeten kost «als 0,22 hectare in Elzas-Lotharingen» (blz. 6.) Deze fantastische praemisse, omgegoocheld tot een bedrag per hectare voor «bosch en woeste gronden», wordt mij vervolgens in de schoenen ge schoven (bl. 10) zoodat gemakkelijk wordt geconcludeerd dat mijne berekeningen onjuist zijn. 20. Ons land is vermaard wegens zijne vlakke ligging, ruime uitzichten, wijde horizonten. De brochure leert ons dan ook dat slechts 7 procent der oppervlakte met bosch is bedekt, in Elzas- Lotharingen daarentegen 30 procent (bl. 8 noot). Conclusie: In Elzas-Lotharingen heeft men «naar alle waar- «schijnlijkheid een nagenoeg zonder eenige inspanning van alle «zijden toegankelijk terrein, zonder eenige moeite in alle richtingen «te doorkruisen en te overzien» (bl. 8); in ons land daarentegen wordt het overzicht naar bijna alle kanten bemoeilijkt! 30. Door den schrijver der brochure was vroeger uit de ver- nieuwingskosten in Elzas-Lotharingen een bedrag voor Nederland afgeleid met geen anderen dan den, zoowel in praktischen- als wetenschappelijken zin onhoudbaren factor der kosten per hectare Men verwachte nu niet dat hij de eenzijdigheid van zijnen maat- staf zal erkennen, neen, het daarmee gevonden eindcijfer zal door hem worden gered. Daartoe komt hij 10 millioen gulden tekort als wordt uitgegaan van het door mij afgeleide bedrag. Met verbluffende gemakkelijkheid worden die gevonden. Eerst 4 millioen gehaald uit de verminking mijner berekening naar het recept in het eerste voorbeeld hierboven. 96 J) Tijdschr. K. en L. 1907, bl 141.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 98