97 Daarna 3 millioen uit de mouw geschud «voor de grootere bevolkin gsdichtheid De beschaamde logica achter de schermen ziet er aldus uit: de kosten der vernieuwing van het kadaster hangen af van de bevolkingsdichtheid; Nederland is dichter bevolkt dan Duitschland; de in 1905 hermeten gemeenten van Elzas-Lotharingen behooren tot Duitschland, ergo\ Hoe nu te komen aan de nog ontbrekende 3 millioen? Voor onzen schrijver een kleinigheid. Het oude Fransche kadaster in Elzas-Lotharingen op zijde ge schoven, naar de eigenaars op het terrein en elders een onderzoek ingesteld, kosten: niemendal. Tn ons land moet voor het verband tusschen het oude- en het nieuwe kadaster een metingstaat worden opgemaakt. Voor dit eenvoudige werk waarvoor een teekenaar zich met enkele centen per perceel rijkelijk beloond zou achten 70 cent per perceel gerekend, en ziedaar! 40. De vernieuwingskosten voor het kadaster in Frankrijk zouden door mij te laag zijn aangeslagen, omdat ik ten onrechte de kosten van schatting der belastbare opbrengst in mindering had gebracht. Hoe suggestief eene bewering, gelanceerd op een toon van zekerheid en gesteund door eene specificatie, werken kan, onder vond ik zelf door te geraken onder den invloed van het vermoeden, dat ik mij vergist moest hebben. Twijfel ontstond echter door de wonderlijke opgaaf der bron in de brochure (bi. 11) nl. een niet vermelde bladzijde van een ongenoemd werk van zekeren majoor Rothamel. Sla dat maar eens op! De vroeger door mij opgegeven (Handelingen Notarieele-Vereeniging 1900, bl. 27) officiëele bronnen nogmaals raadplegende, nl. de processen-verbaal der Fransche Staatscommissie die de enquêtes naar de kosten instelde, bleek mij, dat van een vergissing geen sprake kan zijn. In deel 6 bl. 522 wordt zelfs de wijze van schatten aangegeven. 50. De statistiek «de verzamelde zorgvuldig gerangschikte «getallen» moeten «met verstand en overleg worden gebezigd, «waarin ligt opgesloten ook in verband met elkander» aldus het prijzenswaardig richtsnoer, naar 't welk de schrijver zal te werk gaan. Eene afleiding der kosten voor Nederland uit die voor Frankrijk door bepaling van drie verhoudingen, nl. tusschen het aantal hectaren, het aantal perceelen en het aantal eigenaars, zooals door

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 99