9 terreinen verkregen worden door bij een gesplitst eigendoms- en belastingkadaster de nauwkeurige en met proef uitgevoerde meting tot de eigendomsgrenzen te beperken en de cultuurgrenzen meer globaal op te nemen. Welke van die invloeden zieh het sterkst doen gelden zal be zwaarlijk zijn uit te maken. De laatst genoemde factor kan van invloed zijn geweest op het lage bedrag uit de Fransche opgaven afgeleid. De meening dat opmaking van een kadaster met bewijskracht veel kostbaarder zou zijn dan hermeting op fiskalen grondslag wordt door de cijfers niet bewaarheid. In Frankrijk berekent men de kosten der delimitatie op 5 procent, in Elzas-Lotharingen die van delimitatie en afpaling van driehoeks-, veelhoeks- en meetpunten en van andere die ten koste van het Rijk komen (Vermarkung) op 12%. Onze hermetingen zijn ongetwijfeld duurder dan die in boven genoemde landen, een gevolg vooral van de factoren genoemd onder 3 en 4. Eene 'splitsing als bovenbedoeld en eene rationeele inrichting van den dienst zou eene groote besparing kunnen brengen zelfs al worden de kosten met die eener behoorlijke delimitatie ter invoering van bewijskracht verhoogd. I. Boer Hz. STEREOGRAPHISCHE PROJECTIE. COÖRDINATEN- BEREKENING. Inleiding. In zijn «Leerboek der Lagere Geodesie» behandelt de Heer M. de Vos de algemeene eigenschappen der Stereographische Projectie, benevens de vervormingen die zij doet ontstaan. Daar genoemde Projectie gebezigd wordt om de driehoeks- punten der driehoeksmeting, uitgevoerd door de Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing in het platte vlak over te brengen, is het wel van belang om ook de wijze te kennen, waarop die overbrenging plaats heeft, m. a. w. hoe de coördinaten der punten in het platte vlak (de kaart) worden berekend. Op streng wetenschappelijke wijze kan de berekening in coör-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1908 | | pagina 9