BOEKAANKONDIGING. Dr. A. L. Crelle's Rechentafeln welche alles Multiplizieren und Dividieren mit Zahlen unter Tausend ganz ersparen, lei grosseren Zahlen aber die Rechnung erleichtern und sicherer machen. Neue Ausgabe, besorgt von O. Seeliger, mit Tafeln der Quadrat- und Kubikzahlen von iooo. (Preis Mark 15. Verlag von Reimer, Berlin W. 1907). Goede rekenschema's en rekentafels vormen zich slechts in de praktijk. Bij de «nieuwe Crelle» is gebruik gemaakt van de wenken, die de gebruikers uit hunne ervaring den uitgever deden toekomen; voor ons ligt eene uitgebreide en wat het uiterlijk betreft, verjongde uitgave der algemeen verspreide rekentafels. Gelijk bekend, neemt bij Crelle elke factor eene grootere ruimte dan bij andere tafels; om ruimte te besparen, waren tot nu alle uit enkel tientallen bestaande factoren en producten uitgeschakeld. Daardoor boette blijkbaar de tafel aanmerkelijk in aan volledig heid en geschiktheidimmers bij deze tafel is op de eerste plaats gedacht aan tabellarisch rekenen, waarbij met eenzelfden factor vele getallen vermenigvuldigd worden, die dikwijls volgens zekere wet varieeren. Ontbreken nu de factoren-tientallen, dan moet boven in de tabel gezocht worden, eene onderbreking, die licht tot misgrijpen aanleiding gaf. Het ontbreken van de tientallen- tabellen echter is steeds zeer lastig gebleken, zoo dikwijls zulk een vermenigvuldiger tusschen naburige factoren optrad. De nieuwe tafels nu zijn volledig en uniform, wat natuurlijk niet te bereiken was, zonder formaat en volume (met 50 pagina's) te vergrooten; de handelbaarheid heeft er niet om geleden. De nieuwe uitgave onderscheidt zich door de volgende voordeelen. Op 50 nieuwe pagina's zijn in 99 nieuwe tabellen de ont brekende vermenigvuldigers 10, 20, 30 990 ingelascht. In elke tabel zijn de vermenigvuldigtallen 10, 2090, 100 IOI A. L. Crelle's Rechentafeln verschenen in 1820 in twee deelen; in 1857 in één deel van 450 pagina's. (Zeitschr. f. Yemi.W. 1899 S. 218).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 101