bijgevoegd, zoodat ook de producten voor alle veelvouden van 10 direct kunnen worden afgelezen. Vermenigvuldiger en de honderdtallen van de verm.tallen zijn behalve aan het hoofd thans aan den voet van iedere tabel aan gegeven. De verin.Lallen 10, 20 90, too zijmnet dc bijbehoorende rij tusschen zware lijnen geplaatst; de tusschenliggende 9 overige rijen zijn telkens door dunne lijnen in drie groepen gesplitst. Van gelijkmatigen afstand der kolommen (in iedere tabel met resp. o, 100900 tot opschrift), die herhaaldelijk oorzaak was van misgrijpen, is afgezien; in het midden, tusschen kolom 400 en kolom 500 is een grooter interval opengelaten. Door deze nieuwe geleding der tabellen wordt het overzicht gemakkelijker gemaakt. Om den met afgeronde waarden werkenden rekenaar niet te dwingen de beide eindcijfers in de laatste productenkolom te raad plegen, zijn de producten, die naar boven afgerond moeten worden, van een punt voorzien; voor het bijzondere geval, dat bedoelde laatste cijfers 50 zijn, duidt een sterretje aan, dat naar goeddunken kan gehandeld worden (óf de afrondingen over de geheele be rekening afwisselen, óf steeds even afronden). Eindelijk werd thans gebruik gemaakt van de voor tabellen geschikte, zoogenaamde engelsche cijfervormen. Eine «Erklarung und Gebrauch der Tafeln» maakt ze voor ieder onmiddellijk bruikbaar als een groot «Einmaleins» tot 1000. Wanneer factoren, deeler of quotient kleiner zijn dan 1000, is rekenen overbodig; bij grootere getallen kan met drie cijfers tegelijk gewerkt worden als zonder tafel met één cijfer. Aan het slot vindt men op ééne bladzijde eene duidelijke kwadratentafel voor 1 1000; op de volgende eene overeen komstige derde-machtentafel. Neue Rechentafeln für Multiplikation und Division mit allen ein- bis vierstelligen Zahlen, herausgegeben von Dr. J. Peters, Observator am Königl. Astron. Recheninstitut. (Preis Mark 15. Verlag von Reimer, Berlin W. 1909). 102

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 102