"5 nieuwe vinding hoofdzakelijk in Engeland gewaardeerd; in Frankrijk werd Gunter's principe onder den toenmaligen, min juisten naam van lignede Gunter geïntroduceerd door Henrions's Lago- canon ou regie proportionnelle (Paris 1626). Om met behulp van zulk eene logarithmische schaal, die het bladeren in tafels en de interpolatie onnoodig maakte, van de voordeelen van logarithmen-rekening te kunnen gebruik maken: vervanging van vermenigvuldiging en deeling door optelling en aftrekking, moest men den passer aanwenden; het cijfer en werd overbodig, de bewerking geschiedde mechanisch. In eene menigte van rekeninstrumenten der zeventiende en' der achttiende eeuw is inderdaad Gunter's logarithmische schaal op deze wijze benut; beroemd waren bijvoorbeeld die van Scheffelt in Ulm; lang heeft het gebruik van den passer zich gehandhaafd bij de Gunter- schalen met verdeelingen voor zeevaartkundig doel. Ook verving men den passer door eene lineaal (zonder schaal), die voorzien was van eenen vasten en een bewegelijken index. Nog is de optelling en aftrekking van logarithmische segmenten door middel van papierstrooken in den laatsten tijd opnieuw aanbevolen. Zoo bij Levitus, Rechenmasstab, Freiberg, Frotscher 1904, waarover hierna. Eene belangrijke schrede voorwaarts in de richting van onzen tegenwoordigen rekenschuif bracht ons onmiddellijk na Gunter's publicatie Wingate (15931653), een Engelsch wiskundige, den samensteller tevens van eene om hare inrichting verdienste lijke logarithmentafel. Arithmétique logarithmique, Paris 1626). In zijn Construction, description et usage de la regie de proportion, Paris 1624, stelde hij voor, den passer ter zijde te stellen door twee congruente, gelijkgerichte Gunter-schalen, tegen elkander verschuifbaar te nemen. Wanneer bij een gegeven onderlingen stand der linealen de deelstrepen voor de waarden Aj, Bj, Q, op de eene schaal respectievelijk staan tegenover die van A2, B2, C2,op de andere, dan is A2 B2 C2 reden, waarom Wingate van proportielineaal sprak. Ai Bi Ci Gunter's werken zijn verzameld door W. Leybourne onder den titel The works of Edmond Gunter (Londen 1673) (d'Ocagne p. 105).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 115