datura zullen nader worden beschouwd. Nog zij opgemerkt, dat de reken schijven van A. S. Lebion d, 1795, reeds op papier waren gedrukt. Intusschen geeft Sedlaczek verder eene Weener firma op, bij wie echt Engelsche rekenlinealen besteld konden worden. Altmüller trachtte door aanschaffing van hoofdzakelijk Engelsche en Fransche diverse exemplaren, zooveel hij kon bemachtigen voor de werk tuigkundige verzameling van het Polytechnisch Instituut, het streven van Schulz von Strassnicki te ondersteunen; in een aan hangsel van zijne bovengenoemde Anweisung (1843) vindt men een twaalftal typen dezer verzameling beschreven. Vermelden wij nog, dat de schrijver daarbij leeraren aan technische hooge- scholen en andere inrichtingen opwekt, zich het lot van de reken- lineaal aan te trekken en haar in hunne omgeving bekend te maken, zoo is voldoende aangetoond, dat reeds in de eerste helft der negentiende eeuw zeer veel is gedaan om de rekenlineaal in Duitschland 2) naar verdienste gewaardeerd te doen zijn. De uiterlijke vorm, waarin wij den logarithmenschuiver kennen, is van Franschen oorsprong. Wel werden in Frankrijk Gunter- schalen, enkele en langs elkaar verschuifbare, spoedig na Gunter's vinding aangetroffen, doch het gebruik werd eerst algemeen, nadat door Jomard, ingenieur-geograaf, omstreeks 1815 eene lineaal naar een door Gebr. Jones (1814) geconstrueerd model uit Engeland werd ingevoerd. Op aandringen van Jomard namen de ateliers van Lenoir te Parijs de fabricatie omstreeks 1820 op zich en met veel succes. Door aanhoudende verbeteringen slaagde deze firma (Gravet-Lenoir, later Tavernier-Gravet, eindelijk Taver- nier-Vinay) er in, aan deze instrumenten eene onovertroffen nauwkeurigheid te geven; gedurende meer dan drie kwart eeuw bracht zij het meerendeel der Fransche rekenlinealen ter markt en wel in onderscheiden typen. Eene der gewichtigste wijzigingen was het vervangen van de schalen op eene der lineaalhelften door eene verdeeling, eveneens logarithmisch, doch met dubbele l'engteëenheid, die het mogelijk maakt, tweede-machten en tweede wortels direct af te lezen. 121 De lijst dezer typen werd voortgezet in A. Favaro Lefotis de Statiquegraphiqne. Traduction Terrier. Paris 1885. 2) «In Duitschland»De Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie ontstond eerst na opheffing van den Duitschen Bond bij de vrede van Prag (23 Aug. 1866).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 121