Belangrijk werd de bruikbaarheid der rekenlineaal verhoogd door het aanbrengen van den looper, die o. m. achtereenvolgende vermenigvuldigingen en deelingen mogelijk maakt zonder tusschen- aflezing. Aan de sedert eene halve eeuw onaangevochten meening, dat de looper, die bij de meeste rekenlinealen, van de Engelsehe afgezien, wordt aangetroffen, omstreeks het jaar 1850 door den toenmaligen artillerieluitenant A. Mannheim te Metz, later hoog leeraar te Parijs, voor het eerst zou zijn ingevoerd, maakt meergenoemde Prof. Mehmke in Zeitschr.f Math. u. Phys. 48. Band, 1. Heft, [902, p. 154 een einde, door te verwijzen naar eene Instruction sur la manière de se scrvir de la regie a calcul, dite regie anglaise ou Sliding Rule,van Ph. Mourin, 3. édition, Paris 1837, p. 109: On ajoute quelquefois a la règle a calcul une pièce en cuivre, qui peut glisser le long de l'instrument. Elle donne le moyen d'établir plus exactement la coincidence des traits de la ligne supérieure avec ceux des lignes des sinus et tangentes. On peut encore s'en servir pour marquer le point oü l'on est arrivé par une première opération, lorsqu'on a besoin d'en faire une seconde pour parvenir au résultat. Twijfel is uitge sloten, dat hier onder «piece en cuivre, qui peut glisser le long de l'instrument» eene inrichting is te verstaan, overeenkomende met onzen hedendaagschen looper. Doel en gebruik kunnen niet duidelijker omschreven zijn, zoodat niet eerst omstreeks 1850, doch reeds in 1837 de looper bekend moet worden geacht. Den naam van den uitvinder leeren wij echter niet kennen. Dat de looper met de rekenlineaal zelf uit Engeland naar Frankrijk zou zijn overgekomen, is niet waarschijnlijk, daar in Engeland de looper zich tot voor korten tijd niet heeft kunnen inburgeren: In een catalogus der Londensche firma W. F. Stanley wordt eene rekenlineaal met looper als Gravet's slide-rule aangekondigd; terwijl Erskine Scott ons mededeelt, in 1870 zelfstandig tot den looper, dien hij synthetic index noemt, te zijn gekomen. (Short table of logarithms and anti-logarithms to ten places of decimals, London 1897 p. 15.)- De eigenlijke oorsprong van den looper ligt nog in het duister. In lateren tijd zijn geene ingrijpende veranderingen in de inrichting der rekenlinealen verschenen; aanvullingen als het aanbrengen van sinus- en tangensverdeelingen op de (rugzijde 122

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 122