der) tong, zijn in vergelijking met de hoofdbestemming der reken- lineaal niet van groote beteekenis. In technisch opzicht is de vervaardiging van rekenlinealen vooral in Duitschland in de laatste jaren sterk ontwikkeld; verscheiden Duitsche fabrieken maken tegenwoordig goede reken linealen, waarvoor meestal palmhout gebruikt wordt; de verdee lingen zijn niet meer op het hout aangebracht, doch in scherpe, zwarte strepen op strooken wit celluloid. De firma Dennert und Pape te Altona heeft de verdienste, deze verbetering te hebben ingevoerd; andere fabrieken namen haar spoedig over. (Wordt vervolgd). D. W. HET TEGENWOORDIGE STANDPUNT DER GEODESIE, i) Nu de geodesie een plaats gaat innemen onder de vakken van onderwijs aan deze Universiteit en mij het voorrecht te beurt valt als haar vertegenwoordiger te mogen optreden, meen ik bij de aanvaarding van mijn ambt niet beter te kunnen doen dan een uiteenzetting te geven van het standpunt, dat thans door die wetenschap is bereikt. Dit kan blijken uit een zij het dan ook vluchtig overzicht van de vraagstukken, met welker oplossing zich de geodesie hoofdzakelijk bezig houdt en uit eenige mede- deelingen betreffende de internationale organisatie, door welke de onontbeerlijke samenwerking wordt verkregen. De geodesie stelt zich hoofdzakelijk ten doel de bestudeering der gedaante van het aardoppervlak, zooals die uit metingen en waarnemingen kan worden afgeleid. Heeft men het oog op deelen van het fysisch aardoppervlak, dat is het werkelijke oppervlak van land en water, met alle bijzonderheden, die voor een bepaald doel van belang zijn, dan worden uit de resultaten der metingen land- of zeekaarten samen gesteld; voor zoover de geodesie hierop betrekking heeft is zij een technische wetenschap. Men gaat dan uit van het beginsel om van het groote in het kleine te werken, ten einde ophooping van fouten te vermijden en een sluitend geheel te verkrijgen. Vooreerst wordt door middel van triangulatie de ligging bepaald 123 Rede uitgesproken den 17 Mei 1909 bij de aanvaarding van het ambt van Buitengewoon Hoogleeraar in de Geodesie aan de Rijks-Universiteit te Utrecht.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 123