hierbij bereikte nauwkeurigheid zoo groot, dat graadmetingen in de richting der parallel de kromming van verschillende deelen dezer lijn doen kennen, dus de afwijking van den cirkelvorm laten bepalen. Bij graadmetingen in scheeve richting ten op zichte van den meridiaan en eveneens voor de détailstudie van een deel der geoïde, zijn zoowel astronomische breedte-, als lengtebepalingen noodig; deze laatste kunnen evenwel door azimutbepalingen worden vervangen. Bepaalt men van twee punten het lengteverschil en bovendien in beide een azimut, dan bestaat er tusschen de afwijking in lengte en die in azimut een door Laplace aangegeven eenvoudige betrekking, waaraan de resultaten kunnen worden getoetst, en die dienen kan tot ver hooging der nauwkeurigheid: dergelijke punten worden Laplace- punten genoemd. Uit de afwijkingen der breedte en die der lengte, kan voor elk punt de afwijking tusschen de normaal der geoïde en die der ellipsoïde worden berekend, welke de schietloodafwijking wordt genoemd; de normaal der geoïde valt toch samen met de richting der zwaartekracht. Deze is de resultante van de aan trekkende kracht der massadeelen van de aarde, en van de middelpuntvliedende kracht, veroorzaakt door de draaiing van de aarde om hare as. De grootte der aantrekkende kracht is om gekeerd evenredig met het vierkant van den afstand der aan trekkende massa's; massaophoopingen of massatekorten in de nabijheid van het beschouwde punt oefenen daarom een belang rijken invloed uit op de richting der zwaartekracht; vandaar dat men aanvankelijk de schietloodafwijkingen geheel aan lokale at tracties toeschreef; ongetwijfeld kunnen deze een voorname rol spelen, maar ook meer verwijderde doch uitgestrekte onregel matigheden in de verdeeling der massa oefenen een zeer merk baren invloed uit. Voor zoover de onregelmatigheden in de verdeeling der massa waarneembaar zijn: gebergten van bekende geologische samenstelling of zeeën, is de invloed op de richting der zwaartekracht te berekenen en kunnen de waargenomen af wijkingen daaraan worden getoetst. Niet alleen uit de richting, maar ook uit de grootte der zwaarte kracht op verschillende punten van het aardoppervlak kunnen belangrijke gevolgtrekkingen worden gemaakt met betrekking tot den vorm der geoïde. Reeds in de 18e eeuw gaf Clairaut 127

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 127