enkele maal, bij de Noordpoolexpeditie van Nansen, heeft men ze aan boord kunnen bezigen ter bepaling van de zwaartekracht op zee, toen het schip vast ingevroren lag. In de laatste jaren is er voor de bepaling der zwaartekracht op zee door Hecker een andere methode toegepast, waarvan het denkbeeld afkomstig is van Mohn. Hij bepaalde namelijk aan boord van een stoomschip den luchtdruk op twee wijzen: met behulp van den kwikbarometer en tegelijkertijd met den thermo meter door waarneming van het kookpunt van water. De aan wijzing van den barometer houdt verband met het gewicht van het kwik, dus met de grootte der zwaartekracht, terwijl het kook punt van het water onafhankelijk van deze is. Uit het verschil der waarden voor den luchtdruk op beide wijzen verkregen kan de grootte der zwaartekracht worden afgeleid. De methode is in 1901 toegepast op den Atlantischen, in 1904 op den Indischen en den Stillen Oceaan. De resultaten vertoonen een zeer goede overeenstemming, maar na de publicatie is door Eötvös de opmerking gemaakt, dat een storende invloed buiten rekening was gelaten, namelijk die der voortgaande beweging van het schip. Een punt van het aard oppervlak beweegt zich door de dagelijksche beweging der aarde van west naar oost; beweegt een schip zich in diezelfde richting, dan wordt de middelpuntvliedende kracht vergroot, dus de zwaarte kracht, zooals die op de zich in het schip bevindende massa's werkt, verminderd; zij wordt daarentegen vergroot bij beweging in tegengestelden zin. Nu is op de laatste reis tusschen Honolulu en San Francisco twee malen nagenoeg dezelfde weg in tegen gestelde richting gevolgd, maar de resultaten vertoonen niets van clen storenden invloed, en brengt men dezen in rekening, dan gaat de overeenstemming geheel verloren. Er moet dus een oorzaak zijn, die den invloed der beweging compenseert, maar welke deze is, blijft nog een raadsel. Zeer omvangrijke onderzoekingen met betrekking tot de grootte der zwaartekracht zijn uitgevoerd door Helmert, die uit een groot aantal slingerwaarnemingen de constanten heeft afgeleid eener formule, waarmede voor elke geographische breedte de normale zwaartekracht kan worden berekend; die normale waarde heeft betrekking op een omwentelingsoppervlak, dat door Helmert niveauspheroïde wordt genoemd, en dat evenals de ellipsoïde, 129

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 129