in Noord-Amerika beneden den zeespiegel bevindt. Hij is daarbij uitgegaan van de schietloodafwijkingen, die als resultaten der graadmeting zijn gevonden. Voor elk punt, waar de schietlood afwijking bekend was, is de invloed van gebergten en zeeën, tot op grooten afstand, op de richting der zwaartekracht berekend. Verder is aangenomen, dat tot op een bepaalde diepte beneden den zeespiegel overeenkomstige compenseerende massa's aanwezig waren, en evenzoo de invloed van deze in rekening gebracht. Voor verschillende diepten is de berekening uitgevoerd, en nage gaan voor welke diepte, na het aanbrengen der reducties aan de schietloodafwijkingen, de som van de vierkanten der overblijvende bedragen het kleinst was; dit bleek het geval te zijn voor 114 kilometers. Op deze diepte is dus voor Noord-Amerika met de grootste waarschijnlijkheid het compensatievlak aan te nemen. Als waarnemingen die nader inlichtingen kunnen verschaffen omtrent de gedaante der geoïde, behooren nog te worden ver meld nauwkeurigheidswaterpassingen, wier hoofddoel is de over brenging van het gemiddeld peil der zee naar punten binnens lands en het vergelijken van den gemiddelden waterspiegel der verschillende zeeën onderling. Groote verwachtingen mogen worden gekoesterd van het gebruik der torsiebalans volgens de methode van Eötvös; de waarnemingen hiermede toonen de bijna onge- loofelijke gevoeligheid van den toestel, waarmede de kromming der niveauvlakken direct kan worden bepaald. Er zou echter te veel van Uwe aandacht worden gevergd, als ik hierop nader wilde ingaan. De tot hiertoe beschouwde onderzoekingen hebben betrekking op den vorm der geoïde en de grootte der zwaartekracht, dus op statische verschijnselen; sedert eenige tientallen jaren heeft de geodesie ook bewegingsverschijnselen in den kring harer waarnemingen opgenomen. Als zoodanig kunnen vooreerst worden genoemd de plotselinge, geheel onregelmatige dislocatieverschijnselen, die op het aard oppervlak door aardbevingen worden veroorzaakt. Deze zijn waargenomen in 1892 op Sumatra in de residentie Tapanoeli, waar een hevige aardbeving plaats had tijdens de uitvoering der triangulatie. Door de plaats van een aantal driehoekspunten, die reeds voor de aardbeving waren vastgelegd, opnieuw door hoek- i3i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 131