meting te bepalen, kon over een lengte van ongeveer 60 kilometer worden geconstateerd, dat in de nabijheid der groote vulkanische lengtespleet, die over het eiland loopt, een aantal punten, aan de oostzijde in noordwestelijke, aan de westzijde in zuidoostelijke richting, was verschoven; de grootste relatieve verschuiving bedroeg ongeveer 2 meter. Op veel grooter schaal is in de Vereenigde Staten een dergelijk onderzoek ingesteld na de Cali- fornische aardbeving van 1906; een belangrijk deel van het driehoeksnet in de nabijheid der door de aardbeving gevormde scheur ter lengte van ongeveer 300 kilometers, nagenoeg even wijdig loopende met de kust, is hermeten; de punten aan de oostzijde bleken in zuidelijke, die aan de westzijde in noordelijke richting te zijn verschoven; de relatieve verplaatsingen beloopen tot 3 meter. Eigenaardig is het, dat zoowel op Sumatra als in Californië in het algemeen veranderingen der hoogte, groot genoeg om met zekerheid te worden vastgesteld, niet zijn geconstateerd; verticale verplaatsingen van eenige uitgestrektheid, die men toch wel het eerst zou verwachten en het gemakkelijkst kon verklaren, zijn bij beide aardbevingen dus niet voorgekomen. Een ander bewegingsverschijnsel, waarop de geodesie haar aandacht houdt gericht, is de langzame rijzing of daling van deelen der aardkorst, waaromtrent nog veel onzekerheid en verschil van gevoelen heerscht. Hieromtrent zullen nauwkeurig heidswaterpassingen, na verloop van tijd herhaald, gegevens kunnen verschaffen. Lallemand acht het noodig dat twee of drie maal in elke eeuw het geheele net, of toch minstens het net, dat de waterspiegels der verschillende zeeën met elkaar in verband brengt, opnieuw wordt gewaterpast. Een bewegingsverschijnsel van periodieken aard, dat in hooge mate de aandacht der geodeten bezig houdt, is de verandering van de geografische breedte der punten van het aardoppervlak, welke daardoor wordt veroorzaakt, dat de draaiingsas der aarde geen volkomen onveranderlijken stand heeft met betrekking tot dit hemellichaam zelf. Reeds Bessel heeft een verandering der geografische breedte vermoed uit de resultaten der bepalingen te Koningsbergen; werkelijk geconstateerd zijn zij het eerst aan de Pulkowa. Thans maakt de breedteverandering het onderwerp uit van een stelselmatig onderzoek; sedert 1896 worden op zes 132

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 132