133 stations gelegen op het noordelijk halfrond langs de parallel van 39° 8', te Mizusawa in Japan, Tschardui in Centraal-Azië, Carloforte in Italië, Gaithersburg, Cincinnati en Ukiah in Noord- Amerika, en sinds 1906 op twee stations gelegen op het zuidelijk halfrond, langs de parallel van 310 55', te Bayswater in West- Australië en Oncativo in Argentinië, volgens een vast programma breedtebepalingen uitgevoerd; ook nemen eenige sterrewachten, o. a. die te Leiden, aan het onderzoek deel. Theoretisch is de beweging der draaiingsas te verklaren door de omstandigheid, dat zij niet volkomen samenvalt met een der hoofdassen van traagheid der aarde. In de veronderstelling dat de aarde een volkomen vast lichaam is, moet de draaiingsas in den tijd van 305 dagen om de hoofdas van traagheid een kegel met zeer kleinen tophoek beschrijven. In werkelijkheid is de beweging echter zeer samengesteld en bevat zij twee perioden, een van 14 maanden, naar haren ontdekker de periode van Chandler genoemd, en een jaarlijksche. "Deze laatste wordt waar schijnlijk veroorzaakt door massaverplaatsingen ten gevolge van meteorologische invloeden; dat de eerste afwijkt van de theoretische periode spruit daaruit voort, dat de aarde geen volkomen vast lichaam, maar elastisch, en ten deele zelfs vloeibaar of plastisch is. De plaatsen waar de draaiingsas het oppervlak snijdt, de noord en de zuidpool, hebben dus geen vasten stand op het aardoppervlak, doch beschrijven daarop kromme lijnen; zij bewegen zich in spiraalvormige banen om hun gemiddelden stand; in ongeveer zeven jaren worden deze steeds grooter, om zich daarna in eenzelfde tijdsverloop weder te vernauwen; al die banen zijn gelegen binnen een cirkel beschreven met ongeveer 9 meter straal; de grootste verandering, die de breedte eener plaats onder gaat is ongeveer o",6. Voor twee plaatsen, wier lengteverschil 1800 bedraagt, is ver andering der breedte, veroorzaakt door de beweging der pool, even groot, maar heeft zij tegengesteld teeken. In het algemeen houdt de verandering verband met de geografische lengte; zij kan voor een bepaald punt van het oppervlak worden voorgesteld door een uitdrukking bestaande uit twee termen, elk afhangende van geografische lengte en van de plaats, die de pool op het beschouwde oogenblik inneemt. In 1900 werd er door Kimura op gewezen, dat de waargenomen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 133