breedteveranderingen veel betere overeenstemming vertoonen, als aan de uitdrukking nog een derde term wordt toegevoegd, die een jaarlijksche periode bezit, maar geheel onafhankelijk is van de geografische lengte. Hieruit zou volgen, dat, afgescheiden van de beweging der pool, voor alle punten op eenzelfde parallel de geografische breedte in den loop van een jaar nog een gelijke verandering ondergaat, wel is waar zeer klein, hoogstens ongeveer o", imaar toch bij de groote nauwkeurigheid der waarnemingen merkbaar. Alle 'latere waarnemingen hebben de juistheid van Kimura's opvatting bevestigd, maar een bevredigende verklaring van het verschijnsel is nog niet gegeven. Het zou kunnen worden toegeschreven aan een kleine verplaatsing van het zwaarte punt der aarde langs de traagheidsas in den loop van een jaar, welke op hare beurt weder zou kunnen worden verklaard door verplaatsing van massa's op het aardoppervlak door meteorologische invloeden, zooals ophoopingen van ijs en sneeuw; maar de ver plaatsing van het zwaartepunt, die hierdoor zou kunnen worden veroorzaakt, is te klein, dan dat dit inderdaad de oorzaak zou kunnen zijn. Volgens een onderzoek door Hirayama ingesteld is het echter waarschijnlijk, dat het door Kimura geconstateerde verschijnsel niet voorstelt een reëele verandering der geografische breedte, maar samenhangt met de waarnemingen, waaruit de breedte der waarnemingsplaatsen is afgeleid; de oplossing van het vraagstuk ligt in dit geval op den weg der astronomie. Andere bewegingsverschijnselen, die de aandacht der geodeten bezighouden, zijn de getijden der zee, minder om den aard dier bewegingen zelf, dan tot vaststelling van het gemiddeld peil der zee op punten aan de kust. Maar dat ook de getijbeweging zelf voor den geodeet van belang kan zijn, blijkt uit het resultaat in 1894 verkregen door van de Sande Bakhuyzen bij de bewerking der getij waarnemingen gedurende 38 jaren aan Den Helder uit gevoerd, waarbij een kleine periodieke verandering kon worden aangetoond van den gemiddelden waterstand in een tijdsverloop van 14 maanden, de periode van Chandler, die door de verplaatsing der polen is te verklaren. Omtrent den invloed der getij verwekkende kracht van zon en maan op de vaste aardkorst is een onderzoek ingesteld door Hecker te Potsdam, met behulp van slingers, draaibaar om nagenoeg verticale assen, welke zich verplaatsen wanneer de 134

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 134