i35 stand der as met betrekking tot de richting der zwaartekracht verandering ondergaat. Door de aantrekkende krachten van zon en maan wordt de richting der zwaartekracht, dus de verticaal, iets gewijzigd; kon het oppervlak der aarde volkomen toegeven aan die krachten, dan zou het steeds loodrecht op de zwaarte kracht blijven, en de slingers, die een vaste opstelling hebben op dat oppervlak, zouden geen beweging vertoonen. Daarentegen zou de beweging der slingers het grootst zijn, als de aardkorst volkomen stijf en onbuigbaar was. Uit de waarnemingen is gebleken, dat de beweging der verticaal ongeveer het 2/3 is van die, welke bij een volkomen onbuigbare aarde zou optreden; bij deze vormverandering gedraagt de aarde zich nagenoeg zoo, als een even groot lichaam, geheel van staal, zou doen. Uit de voorgaande mededeelingen, hoe onvolledig ook, kan zijn gebleken met welk een verscheidenheid van vraagstukken de geodesie in onze dagen zich bezig houdt, tot welke belang wekkende uitkomsten men reeds is gekomen, en welke raadselen nog op een oplossing wachten. De hooge vlucht, die de geodetische wetenschap in de laatste halve eeuw heeft mogen nemen is ongetwijfeld voor een groot deel te danken aan de samenwerking van bijna alle beschaafde staten der wereld, die vereenigd tot stand kunnen brengen, wat voor een enkelen, of slechts weinigen niet te bereiken zoude zijn. In 1861 opperde de Pruisische generaal Bayer, de vroegere medewerker van Bessel bij de graadmeting in Oostpruisen, in zijn geschrift «Über die Grosse und Figur der Erde» het plan, om de staten van Midden-Europa uit te noodigen tot samen werking op geodetisch gebied. Hij wist zijn regeering voor dit denkbeeld te winnen, zoodat in 1864 te Berlijn de eerste confe rentie der Midden-Europeesche Graadmeting kon bijeen komen; reeds in 1867, toen de tweede conferentie wederom te Berlijn bijeenkwam, kon de naam worden veranderd in dien van Euro- peesche Graadmeting, daar nagenoeg alle staten van ons werelddeel waren toegetreden. Het centraalbureau der graadmeting werd in 1866 op kosten der Pruisische Regeering gevestigd te Potsdam, onder directie van Generaal Bayer, en verkreeg in 1869 den naam van Kon. Pruisisch Geodetisch Instituut. In 1885 overleed Bayer; onder

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 135