136 de leiding van diens opvolger Helmert heeft het instituut zich ontwikkeld tot een wetenschappelijke instelling van den eersten rang, waar tal van onderzoekingen worden uitgevoerd en boven dien op de meest gastvrije wijze geodeten uit alle landen in de gelegenheid worden gesteld, zich te oefenen in de uitvoering van waarnemingen en zich voor te bereiden voor geodetische onderzoekingen. In 1886 werd de overeenkomst tusschen de verschillende staten herzien en voor den tijd van tien jaren verlengd; in verband met de toetreding van staten buiten Europa, werd de naam gewijzigd in Internationale Graadmeting. In 1895 werd de overeenkomst wederom voor 10 jaren ver lengd op geheel vernieuwde grondslagen; alle drie jaren wordt er vergaderd en het budget vastgesteld; de bijdragen der staten worden geregeld naar het aantal inwoners; het totaal werd voor den verlengden duur der overeenkomst op 60000 Mark per jaar vastgesteld. Het bestuur bestaat uit den voorzitter, den ondervoor zitter, den chef van het centraalbureau en den bestendigen secretaris; door eiken staat wordt een gevolmachtigde aange wezen; deze worden geraadpleegd door het besluur, wanneer dit in het tijdsverloop tusschen de conferenties noodig is. Bij ver kiezingen en omtrent administratieve aangelegenheden wordt gestemd volgens staten; moet er op de bijeenkomsten over wetenschappelijke kwesties worden gestemd, dan brengt ieder der aanwezige gedelegeerden een stem uit. In de driejaarlijksche vergaderingen worden rapporten uitgebracht, mededeelingen gedaan omtrent den voortgang der geodetische werkzaamheden in de verschillende landen en wetenschappelijke kwesties behandeld. Verder worden fondsen aangewezen voor wetenschappelijke doeleinden; een belangrijk deel der gelden wordt tegenwoordig besteed voor den breedtedienst; ook Heckers reizen ter bepaling van de zwaartekracht op den oceaan zijn door de internationale graadmeting bekostigd. De overeenkomst liep 31 December 1906 af; op de conferentie te Boedapest in September van dat jaar kon worden mede gedeeld, dat van de 21 contracteerende staten reeds 20 hadden verklaard de overeenkomst ongewijzigd voor 10 jaren te willen verlengen. Thans nemen 22 staten deel aan den gemeenschappelijken

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 136