arbeid, waaronder buiten Europa: Argentinië, Chili, Japan, Mexico en de Vereenigde Staten van Amerika. De geodesie, die zooveel te danken heeft aan de samenwerking der verschillende mogendheden, zonder afgunst en zonder anderen naijver dan in het streven, om het beste te bereiken, mag een bij uitstek vredelievende wetenschap worden genoemd. Het kan daarom verwondering wekken, dat zij juist zoovele officieren onder hare beoefenaars telt. De omstandigheid, dat in de meeste landen de uitvoering der triangulatie in militaire handen is, om dat zij den grondslag levert voor de topografische kaarten, die bij de oorlogvoering een onmisbaar hulpmiddel vormen, terwijl er tegenwoordig bijna geen triangulatie wordt uitgevoerd, die niet tevens dienstbaar wordt gemaakt voor graadmeting, levert de verklaring van dit verschijnsel. Ten slotte nog enkele mededeelingen betreffende de in ons vaderland uitgevoerde werkzaamheden ten dienste der internatio nale graadmeting. In 1861 werd ook Nederland door de Pruisische regeering uitgenoodigd tot medewerking aan de Midden-Europeesche graad meting; het duurde echter tot 1864 eer feitelijke toetreding plaats had. De eerste omvangrijke arbeid, die tot een goed einde is ge bracht, is de nauwkcurigheidswaterpassing, waarmede in 1875 een aanvang werd gemaakt naar aanleiding van een verzoek van Generaal Bayer, om het eindpunt der Pruisische waterpassing te Salzbergen aan te sluiten aan het Amsterdamsch peil. De leiding der werkzaamheden werd opgedragen, aan Dr. L. Cohen Stuart, die een plan ontwierp tot uitbreiding der waterpassingen over het geheele land, dat de goedkeuring der Regeering verwierf. Hij mocht de voltooiing van dien arbeid niet zien; in 1878 reeds kwam hij te overlijden. Op voorstel der Kon. Akademie van Wetenschappen werd in 1879 de Rijkscommissie voor Graad meting en Waterpassing ingesteld, onder wier leiding de water passing geheel volgens de denkbeelden van Cohen Stuart in 1885 werd ten einde gebracht. Van dit werk kan worden getuigd, dat het behoort tot de nauwkeurigste van dien aard, die ooit zijn uitgevoerd; in het buitenland is het steeds met den meesten lof besproken. 137

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 137