138 In 1886 verleende de Regeering machtiging tot uitvoering der hoofddriehoeksmeting; de leiding hiervan werd opgedragen aan Dr. Ch. M. Schols; met de uitvoering der hoekmetingen kon 1888 worden begonnen; deze waren in 1904 voltooid. Ook Schols heeft het einde van den arbeid niet mogen beleven in 1897 overleed hij, maar de werkzaamheden werden geheel volgens de door hem aangegeven beginselen voortgezet en zijn naam is even onafscheidelijk verbonden aan de triangulatie als die van Cohen Stuart aan de nauwkeurigheidswaterpassing; de nauwkeurigheid bij de driehoeksmeting bereikt, is slechts bij weinige andere geëvenaard, bij geene overtroffen. Van de astronomische waarnemingen ten behoeve der graad meting verricht, zijn in de eerste plaats te vermelden die, uitge voerd aan de Sterrewacht te Leiden, welke ook aan het drie- hoeksnet is verbonden; hiertoe behooren de bepaling van het lengteverschil met Greenwich in 1880, en van dat met Parijs in 1884. Op het station Ubaghsberg, in Limburg een hoofdpunt van de lengtegraadmeting langs de parallel op 520 breedte, die zich uitstrekt van Ierland tot den Oeral, en welk punt deel uitmaakt van het Nederlandsche, het Duitsche en het Belgische hoofd- driehoeksnet, zijn in 1893 breedte- en azimuthbepalingen uitge voerd en is het lengteverschil met Leiden bepaald, terwijl Duitsche waarnemers de lengteverschillen met Bonn en met Göttingen bepaalden. Bovendien zijn onder leiding van Dr. J. A. C. Oudemans van 1895 tot 1899 breedte- en azimutbepalingen uitgevoerd op een dertiental punten van het .driehoeksnet. Waar hier de namen van Schols en Oudemans zijn genoemd, past zeker een woord van erkentelijkheid en hulde aan de nage dachtenis van deze beide mijne onvergetelijke leermeesters, aan wie ik een zoo belangrijk deel mijner opleiding heb te danken, en met wie ik, toen mijn leertijd was verstreken, tot hun over lijden steeds verbonden ben gebleven door de hartelijkste vriendschap. Van de verdere werkzaamheden zijn nog te noemen de be werking der getijwaarnemingen en de medewerking, aan den internationalen breedtedienst verleend door de Sterrewacht te Leiden; ook is te vermelden, dat aan de Commissie sedert 1889

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 138