tevens de secundaire triangulatie is opgedragen, welke tot grond slag zal strekken voor de nieuwe kaarteeringswerkzaamheden hier te lande. Op uitvoering wacht nog de meting eener basis, waaruit de lengte van een der zijden van het hoofddriehoeksnet kan worden afgeleid. Voorloopig is men voor de berekeningen uitgegaan van de lengte eener gemeenschappelijke zijde van het «Rheinische Dreiecksnetz», welke berust op het resultaat der basismeting bij Bonn. Verder moet nog een begin worden gemaakt met de slinger waarnemingen, wier voorbereiding bijna geheel was afgeloopen, toen de ingenieur, die zich te Potsdam met die werkzaamheden had vertrouwd gemaakt, in de kracht des levens kwam te over lijden; ook de naam van E. A. J. H. Modderman, dien bescheiden, ijverigen en kundigen werker, behoort met dankbaarheid te worden genoemd. Van de geodetische werkzaamheden in onze koloniën uitge voerd moet de Triangulatie van Java, aangevangen in 1863 en tot 1875 onder leiding van Dr. J. A. C. Oudemans, in de eerste plaats worden vermeld; op voorstel der Kon. Akademie van Wetenschappen werd zij dienstbaar gemaakt voor graadmeting. In 1881 waren de werkzaamheden geëindigd; op tal van punten zijn astronomische breedte- en azimutbepalingen uitgevoerd, waar uit de schietloodafwijkingen zijn afgeleid. De triangulatie van Sumatra, begonnen in 1883, waaraan ik zelf gedurende de beste jaren van mijn leven verbonden mocht zijn, is uitsluitend onder nomen met een practisch doel: het leveren van een betrouwbaren grondslag voor de topografische kaarten; toch mag zij ook wijzen op resultaten uit een zuiver wetenschappelijk oogpunt van belang, namelijk de reeds vermelde verschuiving van driehoekspunten ten gevolge van aardbeving in Tapanoeli en de schietloodafwij kingen, afgeleid uit de astronomische breedte- en azimutbepalingen, die op enkele stations zijn uitgevoerd. Op de vergadering der internationale graadmeting wordt steeds mededeeling gedaan van de in Nederland en de Oost-Indische bezittingen uitgevoerde werkzaamheden; aan de besprekingen nemen de Nederlandsche afgevaardigden ijv'erig deel, en met trots mogen wij er op wijzen, dat een hoogstbelangrijke plaats in het bestuur, die van bestendigen secretaris, sinds 1900 wordt vervuld door een Nederlander. 139

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 139