146 Een kleine fout wordt nog bij de waarnemingen gemaakt, zoo de mikrometerdraad niet evenwijdig is aan de richting van de dagelijksche beweging in den meridiaan, en de ster niet volledig doch asymetrisch ten opzichte van den meridiaan is waargenomen. Ter bepaling van de grootte van die fout is uit alle waarnemingen de helling van den mikrometer draad afgeleid, en zijn de uitkomsten gemiddeld over tijdvakken, waarin die helling geene verandering had ondergaan. Met behulp van deze grootheden zijn thans al de Talcott-waarnemingen herleid en de verkregen uitkomsten zijn in copybladen ingeschreven. Slingerwaarnemingen. De ingenieur Modderman bepaalde in het begin van het jaar de temperatuursconstante van den slinger van Defforges; met de daarvoor gevonden waarde konden voor de luchtdichtheidsconstanten, bij welker berekening het vorig jaar een benaderde waarde der temperatuursconstante was gebezigd, definitieve waarden worden afgeleid. De noodige tijdsbepalingen werden geregeld door den ingenieur Modderman verricht; het voornemen bestaat om door een telegraphische verbinding van het Geodesiegebouw te Delft met de sterrewacht te Leiden, het bepalen van de correctiën der uurwerken te vergemakkelijkendoor het hoofdbestuur der telegraphie werd reeds de noodige medewerking toegezegd. In het laatst van Maart werden gedurende vier achtereenvolgende dagen met den toestel van Stückrath waarnemingen uitgevoerd, waarbij elke slinger telkens gedurende zes uren slingerde, terwijl de volgorde iederen dag werd gewijzigd. De toestel bleek volkomen luchtdicht te zijn, daar de drukking in 24 uur niet meer dan 12 m.M. steeg, zoodat met enkele slagen der luchtpomp het oorspronkelijke luchtledig weer kon worden hersteld. Uit de waarnemingen was af te leiden, dat de gang van den tijdmeter Nardin geen merkbare dagelijksche periode vertoonde. Verder hield de ingenieur Modderman zich bezig met de bepaling van den invloed van het meeslingeren van het statief bij den toestel van Stückrath, volgens de twee-slinger methode, waarbij echter bleek, dat de trillingen van den slappen bodem te Delft zoo storend werken, dat toepassing der methode aldaar onmogelijk is. Wel was de invloed ge ringer als de toestel niet op pijler of statief, maar direct op den grond was geplaatst, maar betrouwbare uitkomsten waren ook dan niet te ver krijgen. Voor het bepalen van den invloed van het meeslingeren bij den toestel van Stückrath zal dus dezelfde methode moeten worden toegepast als bij den slinger van Defforges; hiervoor zal een hulptoestel moeten worden aangeschaft, waaromtrent echter nog geen beslissing is genomen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 146