De afdeeling «Gebruik» bevat de noodige raadgevingén om trent: a. Het opzoeken van sectie en nummer van een kadastraal perceel; b. Het opzoeken van de namen der eigenaren, soort van eigendom, grootte, belastbare opbrengst en verdere bizonderheden betreffende een perceel, waarvan sectie en nummer bekend zijn; c. Het opzoeken op de kaart van een perceel waarvan sectie en nummer bekend zijn en d. Het naslaan der eigendommen van een eigenaar, wiens naam bekend is. Een derde rubriek bevat een negental «Bizondere wenken», welke voor een deel strekken tot behartiging van de materieele belangen der archiefstukken en die overigens speciaal welkom zullen zijn bij raadpleging van het archief voor zaken van grond belasting. Ware deze «handleiding» een boekwerk en had de schrijver zijn werk ingeleid met de mededeeling, dat hij in een lang be staande behoefte meende te voorzien, we zouden gaarne die meening hebben onderschreven. Wij gelooven te mogen voor spellen, dat dit drukwerk eenmaal een onmisbare gids zal zijn. 't Mag verwondering baren dat niet reeds veel vroeger een dergelijke leiddraad werd samengesteld. Wie hem vervaardigde? 't Is diep geheim. De uitgevers, die zoo vriendelijk waren ons een exemplaar ter beschikking te stellen, bewaarden daaromtrent een absoluut zwijgen. We mogen er dus naar raden. Onwillekeurig doen we zulks, omdat het stuk aanleiding geeft tot het vermoeden, dat de schrijver iemand is, die tot den kadastralen dienst behoort of daartoe in nauwe betrekking staat. Of we hem moeten zoeken onder de ambtenaren van den technischen dienst? We hebben reden daaraan te twijfelen. Behoorde hij daartoe, dan toch zou vermoedelijk bij deze aan wijzingen omtrent het gebruik niet nagelaten zijn er op te wijzen, hoe de archiefstukken niet mogen worden gebruikt; misschien ook was dan, waar onder de «Bizondere Wenken», wordt ver wezen naar den Hypotheekbewaarder, deze niet betiteld als Bewaarder der Hypotheken en Kadaster Tegen den 'matigen prijs van f 0.75 wordt de kaart, opgerold, in kartonnen koker, door de uitgevers franco per post geleverd. D. V. 148

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 148