157 meesterlijke wijze van hare taak gekweten en zich steeds beijverd, den leden het beste en het nieuwste te geven, wat op geodetisch gebied zoowel als in het belang der ambtenaren te vermelden viel en met genoegen kunnen wij er op wijzen, dat de kalme en bezadigde toon, die meestal in de geschriften heerschte, het aanzien der vereeniging naar buiten heeft verhoogd. Onze vereeniging heeft echter niet slechts door een voortreffelijk ge redigeerd tijdschrift, maar ook door vergaderingen, voordrachten en wisseling van gedachten op wetenschappelijk en praktisch gebied het aanzien en de beteekenis der landmeetkunde en van het vak aanmerkelijk bevorderd. Het Bestuur, bijna altijd krachtdadig gesteund door de meerderheid der leden, heeft steeds getracht met geoorloofde middelen, waarover het beschikte, een kadaster te verkrijgen met bewijskracht ten aanzien van de grenzen der eigendommen, ter verzekering van de op den grond ver kregen rechten. Tal van malen, onder verschillende omstandigheden en op verschillende plaatsen, zoowel door geschriften als anderszins is er op gewezen, dat zoolang de maatschappelijke samenleving afpaling der grenzen van be zittingen en eigendommen eischt, men degelijke menschen noodig heeft, die hunne krachten en kundigheden in dienst der landmeetkunde en van het kadaster stellen. Ligt het dan niet voor de hand, dat eene vereeniging, die onnoemelijke pogingen aanwendt en aangewend heeft, om het weten schappelijk peil van dergelijke menschen nog steeds te verhoogen ten einde ze allen geschikt te maken voor het volbrengen der belangrijke taak, die lien vroeg of laat wacht bij de invoering van een bewijskrachtig kadaster, dat eenmaal komen moet, eene daad verricht, die de maatschappij ten goede komt en der gemeenschap een werkelijken dienst bewijst. Staat en ge meenten hebben een groot belang bij de ontwikkeling der landmeetkundige wetenschappen, niet, zooals tot nog toe het geval is voor eene regelmatige en billijke heffing der grondbelasting, hetgeen slechts in de tweede plaats dient vermeld te worden, maar meer en vooral, omdat die wetenschap den grondslag vormt voor den waarborg der eigendoms- en andere op den bodem verkregen rechten, en ter verhooging van het grondcrediet. Het eerste en voornaamste, waarop voortdurend het streven der vereeniging was gericht, is geweest het verkrijgen van een kadaster met bewijskracht; als een tweede ernstige taak heeft zij beschouwd de verbetering der op leiding tot landmeter van het kadaster. Een der voornamste struikelblokken, die het streven der vereeniging in den" weg stonden, was, en dit werd ten volle begrepen, dat het kadaster aan 't Departement geen afzonderlijke afdeeling had. Reeds vroeg zag men in, wilde men spoedig een gunstig resultaat van zijn streven verwachten, dat men trachten moest, op eigen bcenen te gaan staan. Met dit doel voor oogen werd in 1894 door het Bestuur bij Z. E. den Minister van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 159