158 Financiën eene poging aangewend, om bij het Departement van het kadaster eene afzonderlijke afdeeling te maken, onafhankelijk van de afdeeling registratie. Deze poging leed echter schipbreuk niet alleen, doch aan het Bestuur werd bovendien medegedeeld, dat de organisatie van den inwen- digen dienst van een Departement van algemeen Bestuur een onderwerp is, waaromtrent niet in overleg kan worden getreden met buiten het De partement staande personen. De onjuistheid dezer mededeeling werd aangetoond (Tijdschr. Jaarg. XI, bladz. 172); op dit betoog werd geen antwoord ontvangen. Doch al werd geen uitzicht op eene betere opleiding tot landmeter, of op de invoering van een kadaster met bewijskracht geopend, de vereeniging verloor den moed niet. In periodieke en andere geschriften werden onze billijke eischen bepleit. Men wees er op, dat de Staat rijke vruchten zou plukken van eene goede opleiding en het in hooge mate dienstbaar maken van het kadaster aan het algemeen belang. De Staat zou dan vermijden het uitgeven van groote sommen voor metingen, zooals die thans worden verricht en die geene blijvende waarde hebben, terwijl men zich voor dat geld metingen van hoogere waarde kon verschaffen. Thans worden hermetingen van gemeenten uitgevoerd, die twintig-maal meer kosten dan de metingen dier gemeenten bij de invoering van het kadaster en toch hebben deze in verhouding der kosten weinig waarde, omdat daaraan de hoofdgrondslag ontbreekt namelijk, de wettelijke vaststelling der eigendomsgrenzen. Ook bestaat er thans geen eenheid of verband tusschen de werkzaam heden der ambtenaren van verschillende takken van dienst met metings werkzaamheden belast. Immers een zelfde terrein wordt thans soms 3- maal gemeten, eerst door den waterstaat, dan door den spoorwegdienst en eindelijk door het kadaster, terwijl bij een volledig kadaster, en eene betere organisatie van 's Rijks dienst in het algemeen slechts met ééne meting voor alle doeleinden kon volstaan worden. Hierbij is nog niet vermeld, hoe vaak kadasterlandmeters de meting van een zelfde perceel op omslachtige, tijdroovende wijze moeten uitvoeren. Bij de dikwijls gebrekkige en onzekere wijze van afpaling is dit niet te voorkomen. Wil men hierin verandering brengen, en dit is in het belang van het grondcrediet, dan moeten er goede wetten en goed geschoolde ambtenaren zijn. Stond de Vereeniging voor K. en L. nu, in dit haar streven, geheel alleen, hetgeen men zou vermoeden met het oog op de verkregen resultaten Toch niet. Verschillende vereenigingen'met een wetenschappelijk doel en volkomen bevoegd tot oordeelen, mannen van gezag en erkende be kwaamheid, kamerleden en anderen, gaven hunne ingenomenheid te kennen met het streven onzer vereeniging niet alleen, maar gaven ook daad werkelijken steun tot bereiking van haar doel.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 160