163 Zoo wordt, door hare tusschenkomst, sedert 1890 aan de aspirant landmeters gelegenheid geboden zich aan de Technische Hoogeschool te Delft te bekwamen in de landmeetkundige en geodetische vakken. De zoo noodzakelijke afdoende verbetering in de opleiding tot landmeter laat nog steeds op zich wachten, doch zonder twijfel, dat is onze vaste over tuiging, vooral na de bemoedigende woorden in de laatste jaren door Z. E. den Minister en de hoofdambtenaren aan het departement tot het Bestuur gesproken, zal het streven der vereeniging in dit opzicht met succes bekroond worden. De herinneringen uit mijn adspiran ten tijd ruim een dertigtal jaren geleden zijn, wat de middelen betreft tot verkrijging van de voor een landmeter hoog noodige wetenschappelijke en algemeene ontwikkeling van geen aangenamen aard. Degelijke Nederlandsche werken op landmeetkundig of kadastraal gebied bestonden toen niet; in het buitenland met name in Duitschland begonnen zij eerst te verschijnen, en het „Zeitschrift für Vermessungswesen" was nog in zijne kinderjaren. Wel beproefde in 1874 de heer Otto Gleuns door 't uitgeven van een tijdschrift „Archief van het Kadaster", verbetering en hervorming der kadastrale instelling te verkrijgen en het wetenschappelijk peil onzer vakmannen te verhoogen, doch dit tijdschrift beleefde slechts één enkelen jaargang. Eerst door het oprichten onzer vereeniging en door het uitgeven van ons tijdschrift, dat van het begin tot het eind een schat van wetenswaardigheden bevat, is de wetenschappelijke kennis onzer ambtenaren, zoowel van onze eigen inrichting als van die in het buitenland, enorm vooruitgegaan. Ons tijdschrift bevat o.a. boekaankondigingen en beoordeelingen, ver handelingen op juridisch gebied, onderwerpen van zuiver technischen aard, eene uitgebreide literatuur der rechtsgeldigheid en der bewijskracht ten aanzien van de eigendomsgrenzen, benevens tal van artikelen met betrekking tot ons dienstwerk en ons vak, motiveeringen omtrent eene betere opleiding tot landmeter, en artikelen ter bevordering onzer materieele belangen. Het zou mij te ver voeren, wanneer ik op deze en andere artikelen nader de aandacht zou willen vestigen, hoe wetenswaardig zij dan ook bijna alle zonder uitzondering zijn en waarvan ik de lezing, vooral aan onze jongere collega's, met warmte aanbeveel. De inhoud dier mededeelingen, ook uit de eerste jaargangen van ons tijdschrift, hebben nog evenveel waarde als die uit latere tijden. Door deze voortdurende studie en door de bemoeiingen onzer ver eeniging zal dan ook langzamerhand een nieuw korps van kadastrale ambtenaren ontstaan dat, beter onderlegd zal zijn dan rvij weleer waren, vooral wanneer de regeering, hetgeen wij vurig hopen, binnen korten tijd een cursus voor betere praktische en theoretische opleiding tot landmeter in het leven zal roepen. Hierdoor wil ik echter niets te kort doen aan de groote

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 165