De feestvreugde in de Residentie ter eere van den verjaardag van Hare Majesteit, de Koningin-Moeder, liet zich door de vele malsche regenbuien niet op de vlucht jagen. Overal was het stampvol. Na een gezelligen maaltijd, die vele ambtgenooten in groepen en groepjes bijeenhield, bood Scheveningen met het circus Schuh- mann, de illuminatie en het vuurwerk, eene aangename verpoozing. Den daarop volgenden morgen vereenigden zich een vijf-en- veertigtal leden in het café «Hollandais»; in vier groepen verdeeld ging men naar de Topografische Inrichting, Plein 5. De Directeur der inrichting, de heer Luitenant-Kolonel S. P. Lindhout, vergezeld door de heeren Kapiteins Oversluijs en van Dijk, wachtte in de ontvangkamer zijne gasten op. Nadat allen waren voorgesteld, heette de heer Lindhout de be zoekers in hartelijke bewoordingen welkom en verbond aan zijne toe spraak eenige inleidende beschouwingen, in verband met het bezoek. Z. H. E. G. zegt, hoewel de keuze van een tijdstip voor het bezoek wegens overgroote drukte zeer beperkt was geweest, de bezichtiging gaarne te hebben toegestaan, omdat hij een officieel bezoek van de leden der Vereeniging voor Kadaster en Landmeet kunde niet beschouwt als dat van den eersten den besten belangstel lende. Die Vereeniging toch bestaat uit personen, wier dagelijksche arbeid eene der bronnen is, waaruit de Top. Inr. hare gegevens put, die dus meer dan anderen kunnen beseffen den omvang der beslommeringen aan de leiding van deze instelling verbonden en den reuzenarbeid, die verricht moet worden, eer eene nauwkeurige kaart in steen- en kleurendruk haar intrede in de samenleving kan doen. Vele, zelfs ontwikkelde Nederlanders, die de Top. Inr. wel willen beschouwen als een soort krantendrukkerij, stellen de vraag, waarom die inrichting niet als eene industrieele onderneming haar productie vergroot en haar debiet uitbreidt door de kaarten als een gewoon handelsartikel ter markt te brengen. In dezen drang ziet spreker een groot gevaar. Met enkele woorden de geschiedenis der Top. Inr. nagaande, wijst hij er op, hoe zij hare werkzaamheden op zeer bescheiden schaal aanving, voorzichtig en geleidelijk haar werkkring uit breidde en eindelijk haar hoofdtaak de Topographische militaire kaart van geheel Nederland op de schaal van 1 a 50000 kon 192

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 194