RUILVERKAVELING. Blijkens het door ons (pag. 255 Jaarg. 1908) medegedeelde uit het «Verslag van de Handelingen van het Nederlandsch Landbouw- Comité over 1907» werd bij dit verslag de voltooiing van het werk der Commissie «Ontginning»: het ontwerpen van een wet telijke regeling op de ruilverkaveling, in uitzicht gesteld en over eenkomstig die toezegging is eenige maanden geleden verschenen een: Rapport omtrent Ruilverkaveling met Ontwerp van Wet en Memorie van Toelichting. Hoewel we bij onze lezers door de reeds in dit Tijdschrift opgenomen uitgebreide literatuur over het onderwerp Ruilver kaveling (aanvankelijk onder de benaming «Afzondering van eigendommen» ook wel «Landverlegging») bekendheid met hare geschiedenis kunnen onderstellen, mogen eenige beknopte histori sche mededeelingen, ontleend aan het Rapport, hier plaats vinden. De commissie «Ontginning» (in 1893) door het Nederlandsch Landbouw-Comité ingesteld voor onderzoek van verschillende plannen voor ontginning, bracht o.m. ook rapport uit over «Maat regelen tot het verkrijgen van beter afgeronde eigendommen». In 1899 werd door het Bestuur der Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde aan den Directeur-Generaal van den Landbouw toegezonden een uitvoerige verhandeling, van de hand van den heer C. W. Hoffmann, betrekking hebbende op de in Pruisen bestaande wetgeving op «Zusammenlegung von Grundstücken». Dit rapport werd door den Directeur-Generaal gesteld in handen van het Nederlandsch Landbouw-Comité, 't welk besloot dien aangaande de voorlichting in te winnen van de Commissie «Ont ginning». Deze commissie, voor wie blijkens bovengenoemd rapport het onderwerp niet nieuw meer was, maakte na te zijn aangevuld met twee leden uit den kring der Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde een nadere studie van het ontwerp en stelde een enquête in naar terreinen in Nederland voor welke ruilverkaveling noodig is te achten.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 221