ontvangen, of ingeval van onteigening zoo spoedig mogelijk nadat het vonnis in kracht van gewijsde is gegaan, maakt een door Gedeputeerde Staten aangewezen notaris de akte van ruilver kaveling op» Den inhoud van Hoofdstuk III, dat zooals we boven reeds meedeelden de onteigening regelt, zullen we slechts in hoofd trekken weergeven. Wordt als niet alle belanghebbenden tot ruilverkaveling willen medewerken onteigening noodig, zoo kan die zonder voorafgaande verklaring bij de wet plaats hebben uit kracht van een besluit van Gedeputeerde Staten. Deze onteigening geschiedt ten name van de plaatselijke commissie (in dit geval kan de landmeetkundige alléén niet handelen), welke de betrokkenen doet dagvaarden voor de Rechtbank, om de onteigening te hooren uitspreken en de schadeloosstelling (welke hier bestaat in den bij het ruilverkavelingsplan toebedeelden grond, aangevuld zoo noodig met een verrekening in geld) te hooren vaststellen een en ander volgens regelen bij de artikelen van dit Hoofdstuk omschreven. Hoofdstuk IV handelt over de kosten, 't Ontwerp gaat uit van het beginsel, dat ruilverkaveling een algemeen belang bevordert, dat derhalve een deel der kosten behoort gebracht te worden ten laste van den Staat. Daarom is voorgeschreven: vrijstelling van zegel-, registratie- overschrijvings- en griffiekosten en van briefport, geschiedt elke bevolen aankondiging in de Staatscourant kosteloos, verleent de «landmeetkundige-rijksambtenaar» zijn diensten koste loos en draagt de Staat verder alle kosten van de centrale commissie en van de vergaderingen (behalve van die welke op verzoek van eigenaren worden bijeengeroepen). De overige kosten (ruilverkavelingskosten genoemd) worden naar regelen in dit hoofdstuk vervat, door den Staat voorge schoten en later over de betrokkenen omgeslagen en van hen teruggevorderd. Aan de gegeven mededeelingen willen we volledigheidshalve nog toevoegen, dat, zoolang de in art. 48 genoemde termijn van zestig dagen niet is verstreken, voor de belanghebbenden steeds de mogelijkheid openstaat den voortgang der ruilverka veling te doen staken. Daartoe is noodig, dat in een vergadering van alle eigenaren enz., welke op verzoek van minstens de helft 22 4

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 226