beslissingen genomen door de naar art. 44 ingestelde «commissie ter beslissing van bezwaren», zou de'vraag kunnen gesteld worden, of de eventueel noodige wijzigingen al dan niet moeten aange bracht worden in de naar art. 41 verrichte uitzetting op het terrein. In den aanhef van art. 48 schijnt het woord «of» niet gelukkig- gekozen. Art. 50 spreekt alleen van de schriftelijke verklaringen in art. 48 bedoeld, hoewel bij dit artikel ook de gelegenheid opengesteld is de vereischte verklaring mondeling af te leggen, in welk geval door Burgemeester en Wethouders van de gemeente waarin de betrokkene woont, daarvan procesverbaal wordt opgemaakt, dat evenals de schriftelijke verklaringen aan de plaatselijke commissie wordt gezonden. Art. 5 1 draagt aan de plaatselijke commissie op, te zorgen voor den aanleg van het net van wegen en waterloopen en van de andere werken ter uitvoering van het plan van ruilverkaveling. We zouden willen vragen, of die zorg ook op den landmeet kundige wordt overgebracht ingeval naar art. 20, de werkzaam heden en bevoegdheden der plaatselijke commissie aan hem alleen zijn gekomen. Thans willen we nog kortelijks de strekking van het wetsont werp bezien van meer persoonlijk standpunt, door de oogen van den landmeter van het kadaster. Leggen we ons in die hoe danigheid de vraag voor, of het gebodene overeenstemt met de verwachtingen die wij er van hadden gekoesterd, dan kunnen wij helaas ons eenige teleurstelling niet ontveinzen. De Ruilverkaveling toch is een onderwerp waarin landmeters van het kadaster steeds belang hebben gesteld; de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde heeft reeds jaren lang haar orgaan voor bespreking van dezen maatregel opengesteld; het Kadaster is de tak van Staatsdienst, wier arbeidsveld nauw, als dat van geen andere organisatie, aan de in uitzicht gestelde ruilverkavelings werkzaamheden aansluit; in woord en geschrift is herhaaldelijk bepleit de noodzakelijkheid eener opleiding van den landmeter van het kadaster, die rekening zou houden met de van hem te verwachten diensten in het belang van ruilverkaveling; in de commissie die zich het voorbereiden van een wettelijke regeling tot taak stelde, namen zitting twee landmeters van het kadaster. 230

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 232