duidelijk, dat bij een deugdelijke organisatie, zoo goed als uitsluitend met de door één Staatsinstelling uitgevoerde opmeting zou kunnen worden volstaan. Die instelling kan geen andere zijn dan die van het Kadaster en wel om de zeer eenvoudige reden, dat de ver zekering van de rechten op den bodem geheel berust op de gegevens van dit dienstvak. Daarmee is tevens uitgemaakt, dat de noodige opmetingen alleen kunnen worden uitgevoerd door den Landmeter van het Kadasterals zijnde hij onder alle technisch werkzame ambtenaren de eenige die volkomen vertrouwd is met en bij zijn arbeid de volledige beschikking heeft over de gegevens van het kadastrale archief. DE Vries. CENTREERMETHODEN BIJ POLYGOONMETING. Uit de fabriek Physica van wis- en natuurkundige instrumenten van den heer G. de Koningh te Arnhem gewerd ons een theodoliet met bijbehoorend statief van nieuwe constructie, zich onder scheidende door eene bijzonder handige centreerinrichting, welker voordeelen zich voornamelijk bij polygoonmeting doen gevoelen. Hoezeer het bij het polygoneeren van belang is, snel en gemak kelijk zoo nauwkeurig centrisch te kunnen opstellen als gevorderd wordt, blijkt uit eene beschouwing omtrent den invloed van onvermijdelijke excentriciteiten in opstelling èn in signaliseering, waarbij nog in aanmerking dient te worden genomen de ongun stige voortplanting der fouten in polygonen. Daar boog B C A de meetkundige plaats is der punten, van waar A en B onder den hoek C gezien worden (fig. i), is bij meting van hoek AC B eene opstelling, excentrisch in de richting der raaklijn in C, van geringen invloed. Ter onder- zoek van het verloop der ex- centriciteitsfout bij varieerende standpunts-excentriciteitsrzz/z- ting, cp, komt men derhalve op het denkbeeld, als ««zé- richting dezer excentriciteit 233

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 235