238 de verticaalstelling is het noodig, dat de instrument-drievoet zich kan bewegen om het middelpunt van eene bolschijf, die onder tegen den statiefkop wordt geklemd, al (fig. 9, 11, 12, 16) of niet (fig. 15) door tusschenkomst van eene drie-armige of volle klem schijf. De eerste verbindingswijze wordt nog slechts toegepast bij nivelleerinstrumenten, die gccnc eentreering behoeven, daar er geen waarborg is, dat het ophangpunt voor het schietlood centrisch is, ook dan niet, wanneer haak en oog vierkant en hoekig bewerkt zijn. 2. aan het instrument zelf (fig. 19 pag. 251). Het ophangpunt van het koord bevindt zich juist onder het uiteinde van den alhidade- tap, waardoor eene zeer nauwkeurige en handige projectie wordt uitgevoerd. Fls- 3- j. door het koord te brengen door de opening lj| van het onder B, d, 1 (pag. 250) genoemd dek seltje; het vrije koorddeel ligt over den statief- kop. Slechts schijnbaar onbeduidend is de vraag, welk schietlood?; in de practijk is elk middel van belang, dat den waarnemer tijd en opmerkzaam heid spaart. a.. Het enkelvoudigemassieve schietlood gewoon lijk peervormig, van messing met stalen punt; gewicht ongeveer 250 gram. De bevestiging aan het koord geschiedt bij voorkeur aan eene cylin- drisch doorboorde moer, die daarna centrisch op het gewicht wordt geschroefd. Bij cylinder-, kegel- en peervormige schiet- looden is het onmogelijk van boven af de punt te zien; het ringschietlood van Haussermann2) voorziet hierin. In de as van een horizontaal, metalen rad met drie smalle spaken is een gepunt staafje geschroefd, waarop aan het boveneinde eene huls wordt geschroefd, die aan het koord hangt. Het zwaartepunt bevindt zich zeer dicht bij de spits van de as. Deze is zichtbaar en recht; In Duitschland wordt voor de veerende schroefstang o.a. op voorstel van Vogler (Abbildungen geodatischer Instrumente, Berlin 1892) de min juiste naam Stengelhaken door Schraubenstangeelders Stengelschraube verdrongen. 2) Vereins-Schrift d. Elsass-Lothr. Geometer-Ver. 1892 p. 96.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 240