I den haspel. Door nog de punt M uit te schroeven, kan men de gewenschte hoogte zeer nauw naderen. Fig- 7- s- Het rolschietlood van Löschner (fig. 7) is van recenten datum. De haspel is horizontaal en Q uitwendig, zichtbaar aangebracht. Om het koord er op te winden wordt de knop links, em daarmede de haspel met de hand gewenteld, nadat met den knop rechts, de moer, die een gekartelden rand heeft (beter ware eene vleugelmoer) is losgezet; wanneer het gewicht zijne plaats heeft bereikt, wordt de moer weder aangedraaid. De knoppenDinks en rechts zijn in evenwicht. Het dubbel schietlood heeft slechts het voordeel, dat het gemakkelijk aan een haak of oog kan worden opgehangen, en dat het gewicht gemakkelijk op eene gegeven hoogte kan worden vastgesteld; wegens de nadeelen: groot aangrijpingsvlak voor den wind op beide gewichten en dubbel koord, scheef hangen van het tegenwicht bij niet volkomen symmetrische bevestiging, en de onmogelijkheid bij gewoon ge bruik het gewicht dichter dan ongeveer op de halve lengte van het koord onder het ophangpunt te brengen verdient het niet onder alle omstandigheden de voorkeur, die er gewoonlijk aan wordt toegekend boven het enkelvoudig, massief schietlood. Met den bovengenoemden strop, het remplaatje of de klem, kunnen bij het enkelvoudig lood de voordeelen van het dubbel bereikt worden. Dit laatste mist door het hooger hangende tegenwicht nog het voordeel, dat bij punten, onder maaiveldshoogte verzekerd, het gewicht tegen windstooten beveiligd hangt en alleen het koord zijdelingschen druk ondervindt. Rolschietlooden laten eene snelle verlenging of verkorting in ruime mate toe; wegens den eenvoud der constructie en het zichtbaar zijn van den horizontalen haspel schijnt van de drie genoemde soorten het laatste de voorkeur te mogen ge nieten. c. De projecteer stang (fig. 8) maakt met het bijbehoorend statief Meissner'sLotstativ, festes Lot één geheel uit. De statief- kop a volgens Amerikaansch systeem is aan de bovenzijde 240 z- f- V. 1909 p. 655.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 242