schuifbare schijf tegelijk in beweging. Men bevestigt nu het instrument centrisch op het thans gecentreerde steunstuk dweinige wentelingen van de drievoetstelschroeven zijn voldoende om den theodoliet volkomen horizontaal te stellen. Bij nivelleeren kan de hoogte van het instrument op de stang worden afgelezen. Het onderzoek van het stangstatief moet van tijd tot tijd iier- haald worden en bepaalt zich tot den loodrechten stand van het niveauraakvlak op de as van de projecteerstang, 2. den eisch, dat de draai- en verschuifbare spits nauwkeurig centrisch in de buis loopt. Bij niet zeer hooge nauwkeurigheidseischen is deze wijze van projecteeren gemakkelijk en snel. Afgezien daarvan, dat het projecteerstangstatief bij groote op nemingen niet in aanmerking komt, schijnt het blijkens veeljarige ondervinding bijzonder aanbevelenswaardig op gezag ven Gerke wanneer de signaliseering geschiedt door baken, of 2) door nog twee stangstatieven, waarbij op de projecteerstang wordt geviseerd; eveneens blijkens eene uitspraak van Handel 3) (Leipziger Block- messung). d. Optische projecteerinrichtingen. 1. Spiegel4), een hoek van 450 met de as van het instrument makend, geschroefd onder tegen den alhidadetap. De spiegel doet de loodrecht op genoemde as staande optische as van een (horizontaal) kijkertje breken volgens het verlengde van de (verticale) as van het instrument. Daar het voortdurend noodig bleek de juistheid van het geheel te onderzoeken, vond de methode geen ingang. 2. Fennel's centrale hulpkijker met gebroken visierlijn 5). Deze inrichting bestaat in hoofdzaak uit een gedeeltelijk in de verticale as van den theodoliet gevormd kijkertje, welks visierlijn volgens de verlengde as van het instrument naar onderen gericht is; daartoe zijn de verticale as van den theodoliet, de draagveer en de sluitdop centrisch doorboord. Aan het uiteinde dezer as be vindt zich het objectief, aan het boveneinde, ter hoogte van het 242 z. f. v. 1888 p. 118. Jordan Handbuch d. Verm., 1904 XI p. 432. 3) Z. f. V. 1895 P- I3I en I9°3 II P- 458. Z. f. V. 1888 p. 11, Jordan, Handb. d. Verm. II, 1904 p. 430 en Monats- blatt des badischen Geom.-Vereins 1871 p. 75. 5) Z. f. V. 1890 p. 83.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 244