250 De tusschenstelling van het steunstuk vervangt de bewegelijke centreerplaat van het statief. De centrische opstelling van het instrument op het gecentreerde, daarna vastgeklemde steunstuk geschiedt op eene wijze, die varieert met de inrichting van het steunstuk. Men onderscheidt; i. Een drie-ar migonderhoeken van 120° straal sgewijsp-^p-fe//!/ steunstuk (fig. 10 pag. 243); het middelpunt wordt desgewenscht aangegeven door een dekseltje met sectorvormige opening, die het koord van een schietlood doorlaat. Ter vaststelling na centreering heeft het steunstuk op eiken arm eene gepunte schroef, die, aan vankelijk hooggesteld, wordt neergedraaid en in het hout van den statiefkop gedrukt. De gleuven maken het mogelijk, instrumenten met drievoeten van verschillende grootte te ontvangen. 2a. Een steunstuk (fig. 9, pag. 243) met in het midden eene naar onder reikende visierhuls, die met vleugelmoer en tusschen- schijf tegen den onderkant van den statiefkop wordt vastgeklemd. Het centrisch opstellen van een instrument geschiedt volgens de Freiburg er opstellingsmethode-, het boveneinde van genoemde 2b. Voor 'het geval de Freiburger opstelling niet wordt toe gepast, bezigt men de centreerstift der alhidade, die gebracht wordt juist boven het centrisch kruispunt, dat is aangebracht op een cilindervormig' dekseltje, nauwkeurig passend op het einde der bovengenoemde huls. j. Tiet steunstuk is tweedeelig (fig. 19); de onderste schijf neemt de drie van halfbolvormige knoppen voorziene stelschroeven op in radiaal-langwerpige uithollingen, terwijl eene over dit onder deel centrisch draaibare veerende metalen plaat in hare gleuven de stelschroeven vangt en neerdrukt. De vastklemming van het steunstuk geschiedt door eene breede daarin aangrijpende moer, huls is nauwkeurig cilinder vormig hol en dient om daarin zonder speling of klemming passende een bolschijfvormige knop te ontvangen, die het centrisch uiteinde uitmaakt van den alhidadetap van het in strument. Deze wijze van op stelling (fig. 18) is schematisch in fig. 9 (pag. 243) aangeduid. Fig. 18.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 252