252 den theodoliet, terwijl intusschen het in A vrij geworden statief met steunstuk voorbij den theodoliet naar D wordt overgebracht, waar het signaal van C wordt opgesteld. Het komt bij deze methode er vooral op aan, dat het midden van den theodoliet op i m.m. nauwkeurig op de plaats komt, welke te voren het signaal innam en omgekeerd. De centreeringen kunnen op i a 2 c.m. nauwkeurig centrisch zijn, daar bij de meting der polygoonzijden op den grond met latten of meetveer in het algemeen geen grooter nauwkeurigheid bereikt wordt, en daar bij gestrekte polygonen kleine projectiefouten elkander in de lengtemeting der opeenvolgende polygoonzijden wederkeerig opheffen. Men voert inderdaad op den grond de lengtemeting en ter hoogte van de statiefkoppen de hoekmeting uit van twee ver schillende polygonen; het voordeel ligt hierin, dat bij den polygoon, welks hoeken zijn gemeten, de tweede zijde van een hoek tot op hoogen graad van nauwkeurigheid identiek is met de eerste van den volgenden hoek. De methode verdient vooral aanbeveling bij polygoonmeting in steden, waar men lichter tot het kiezen van korte zijden gedwongen is en waar het meevoeren van drie statieven minder bezwarend is dan in het vrije veld. Statie/.'signalen kunnen ingericht zijn als volgt: 1. Op een gewonen (bij theodolieten en nivelleerinstrumenten gebruikelijken) drievoet met stelschroeven en centreerstift is cen trisch eene verticale ijzeren stang opgesteld. Voor de verticaal stelling draagt de drievoet een doosniveau. Ingeval de afstand der stelschroefpunten bij den drievoet van dit signaal en bij den theodoliet niet volkomen dezelfde is, wordt als steunstuk het onder B, d, 1 (pag. 250) beschreven model gebruikt. 2. Boven den kijker van het onder A, d, 5 (pag. 243) beschreven projecteerinstrument schroeft men de in fig. 10 ter zijde gezette signaalstang. Voor het ontvangen van eene dergelijke signaal stang is blijkens fig. 9 (pag. 243) ook ingericht Fennel's steunstuk met centrale visierhuls. j. Freiberger signaal. Op een gewonen drievoet met stel schroeven en knop voor Freiberger opstelling is eene om eene verticale as draaibare signaalschijf aangebracht. De wenteling der schijf om deze as wordt geregeld door klem- en micrometerschroef; voor de verticaalstelling dient eene libel op de as. Het signaal

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 254