wordt gebezigd in verbinding met Nagel- Hildebrand's projecteer- toestel Ad, 6; pag. 244). Bij het signaliseeren met baken laat de wijze, waarop het waar te nemen punt is verzekerd, of de aard van den bodem niet steeds toe de baak verticaal en centrisch vast te zetten zonder verdere ondersteuning; uitgebreid en afhankelijk van elks vindingrijkheid is de keuze der daartoe te bezigen hulpmiddelen, als het spannen van drie koorden met remblokjes (fig. 3, pag. 238) aan drie pinnen in den grond, het schragen met latten enz. Vermelding verdient de baakhouder van Haussermann, l) o.a. gebezigd bij depolygo- neering van Straatsburg (aangevangen 1890). Van een klein statief draaien de beenen (ijzerdraad) aan een horizontalen ring van ong. 5 c.m. middellijn; op den ring rust verschuifbaar in eene draaibare gleuf (vergelijk de Koningh's klemplaat, projectie zie fig. 12, pag. 246) een bolscharnier, waarin de baak slingerend wordt opgehangen, naar het te signaliseeren punt neergeschoven, en, op dit punt rustend, verticaal gesteld. De vastgezette baak houdfstand tegen wind en schokken. Ook voor het uitzetten van lijnen over ver harden bodem is het lichte, gemakkelijk uit elkander te nemen en mee te voeren statief van nut. De verschillende methoden overziende, springt ons allereerst de vooruitgang in het oog, die werd verkregen door, in plaats van het instrument ter centreering van de statiefschijf op te lichten en te verzetten, gebruik te maken van de centreerschijf. Projec teert en centreert men met het schietlood, wat door weinige handgrepen kan geschieden, zoo kan meestal niet worden ingestaan voor eene hoogere centreeringsnauwkeurigheid dan van 5 m.m. Alle schietlooden slingeren, het dubbel wel het onaangenaamst; wel kan, nadat men gewacht heeft tot het gewicht ongeveer tot rust is gekomen, door waarneming van de kleine slingeringen worden nagegaan, of het lood inspeelt, doch bij windig weer moet zoo mogelijk door het uitspannen van een scherm of op andere wijze de beweging der lucht onschadelijk worden gemaakt. De polygoneering van stadsgedeelten, die hoogere nauwkeurigheid eischte en waarbij men zich tevens veelal tot minder gunstigen aanleg van het net gedwongen zag, deed behoefte ontstaan aan een centreermiddel tot op 1 a 2 m.m. Het optisch projecteeren, 253 Z. f. V. 1892 p. 155: Messstabhalter; in Beieren Spinne genoemd.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 255