285 dat iets er op wijst, dat de zoolang verbeide regeling dezer aangelegenheid is gevorderd. Voor de vele belanghebbenden is de loop dezer zaak, waarin zoo herhaaldelijk stellige toezeggingen zijn gegeven, wier verwezen lijking zich onverklaarbaar lang laat wachten, in hooge mate teleurstellend. Men zou daarom gaarne vernemen, hoe het in werkelijkheid met de voor bereiding staat. In welk stadium bevindt zij zich en is er reden te ver wachten, dat inderdaad spoedig een wetsontwerp het Departement zal verlaten? De regeling van den inkoop voor pensioen van tijdelijke diensten, waarvan niet kan worden aangetoond, dat zij krachtens aanstelling zijn bewezen, hoopte men, dat buiten bovenbedoeld wetsontswerp zal worden gelaten, omdat men het voor waarschijnlijk hield dat samenvoeging van de zaak der zijdelingsche diensten met dit eveneens moeilijk onderwerp het tot stand komen eener regeling zeer zoude bemoeilijken. Betreffende deze tijdelijke diensten verklaarde de Minister het vorig jaar, dat getracht zal worden een oplossing te vinden voor de moeilijkheden, waarop tot dusverre het maken van een bevredigende regeling is afgestuit. Gevraagd werd, hoever men in die richting is gevorderd. Enkele leden zouden wenschen, dat, in afwachting van het tot stand komen eener regeling, ook voor andere categoriën van ambtenaren dan de waterstaatsbeambten een stelsel van gratificatiën werd ingevoerd, als waarvan, wat genoemde be ambten betreft, sprake is op bladz. 6 der Memorie van Toelichting be treffende Hoofdstuk IX der ontwerp-begrooting voor 1910. 24. Beschikkingen tot toekenning van pensioen. Er werd door enkele leden geklaagd, dat de beschikkingen, waarbij pensioen wordt toegekend, dikwijls zeer lang uitblijven, waardoor de be trokkenen de gewezen ambtenaren zelf of hun weduwen en weezen vaak in groote verlegenheid geraken. Men achtte het niet overbodig er nog eens met klem op aan te dringen, dat bij de behandeling van pen- sioensaanvragen steeds de meest mogelijke spoed worde betracht. 25. Uitbetaling van pensioenen. Gewezen werd op de groote bezwaren, welke aan de tegenwoordige wijze van uitbetaling der pensioenen verbonden zijn voor de gepension- neerden ten plattelande, die zich daarvoor in persoon bij den betaal meester of den Rijksontvanger moeten vervoegen, waarmede dikwijls tijdverlies en kosten gepaard gaan. Ten einde daarin verbetering te brengen gaven enkele leden in overweging het mogelijk te maken, dat de uitbetaling geschiedde door middel van postwissels door de belanghebbenden in persoon te innen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 289